Колумбия започна вчера да отваря постепенно границата си с Венецуела след 14-месечно затваряне, което имаше за цел да ограничи разпространението на новия коронавирус, предаде Ройтерс.
Границата, която се простира на 2200 километра, не е добре защитена. Двете държави не поддържат дипломатически отношения. Освен това много венецуелци, бягащи от социалната и икономическата криза в страната си, се насочват към Колумбия, отбелязва Ройтерс.
Постепенното отваряне на сухопътните и речните гранични контролно-пропускателни пунктове започна вчера в полунощ по решение на колумбийското министерство на вътрешните работи. В същото време то поясни, че въведените от властите мерки срещу разпространението на коронавируса трябва да се спазват от пътуващите.
Колумбия затвори границите си през март 2020 г. след началото на пандемията. На 19 май тази година тя отвори отново границите си с Бразилия, Еквадор, Перу и Панама, припомня Ройтерс.
Около 1,7 милиона венецуелци пребивават в Колумбия. Броят им може да се увеличи през следващите месеци след решение на правителството на колумбийския президент Иван Дуке да предоставя на венецуелските мигранти временен защитен статут за период от 10 години.
Колумбия обвинява правителството на венецуелския президент Николас Мадуро, че дава убежище на бивши бунтовници от лявата колумбийска партизанска групировка ФАРК, които отхвърлят мирното споразумение от 2016 г., както и на партизани от Армията за национално освобождение (АНО) на Колумбия. Венецуела на свой ред обвинява Дуке, че заговорничи със САЩ за сваляне на Мадуро.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?