Бразилският президент Жаир Болсонаро обвини френския си колега Еманюел Макрон, че има колониален манталитет, след като Макрон призова лидерите на Г-7 да говорят на форума си на върха в Биариц през уикенда за спешната ситуация с пожарите в Амазония, предаде Франс прес.
В два последователни туита Болсонаро обвини Макрон, че използва за лични политически цели вътрешен бразилски въпрос и допълни, че френският президент прибягва до предизвикващи сензация формулировки, които не допринасят по никакъв начин за разрешаване на проблема. Болсонаро допълни, че предложението на Макрон на срещата на Г-7 да се обсъждат амазонските дела, без да участват представители на региона, напомня за отживял колониален манталитет.
Болсонаро освен това обвини Макрон, че в туита си, посветен на пожарите в Амазония, е добавил стари снимки на горяща гора, направени от фотограф, починал през 2003 г.
Същевременно Чили предложи помощ на Бразилия в борбата с пожарите в Амазония, предаде ТАСС.
Според данни на бразилския Национален институт за космически изследвания за първите седем месеца на годината в резултат на пожари са унищожени над 1,86 милиона хектара екваториални гори в Амазония. А към 21 август има 85-процентно увеличаване на пожарите в Бразилия в сравнение със същия период на миналата година, допълва ТАСС.
Движението на младата шведска екоактивистка Грета Тунберг, наречено Петъци за бъдещето, призова пък за протести пред посолствата и консулствата на Бразилия по целия свят днес заради пожарите в Амазония, предаде Франс прес. Призивът бе подет от неправителствени организации и са предвидени и протести за днес в Рио де Жанейро и Сао Пауло.
В същия този момент, пожарите се разпространяват много бързо и унищожават амазонската гора с обезпокояващо темпо. Нашата къща буквално гори и дробовете на нашата планета се превръщат в пепел. От идването на власт на Жаир Болсонаро горските пожари се умножиха, подхранени от сушата, но също и от ужасяващата екологична политика на бразилското правителство, което гледа на Амазония само като на дойна крава, се казва в изявление на движението на екоактивистката.
С площ от 5,5 милиона квадратни километра Амазония е най-голямата тропическа гора на планетата. Съкровище на биоразнообразието, тя е заплашена от обезлесяване, дължащо се на земеделието, животновъдството и на минното дело. Сега Амазония е застрашена и от горските пожари.