Последната британска електроцентрала, работеща с въглища, окончателно спря работа днес. Централата в Ратклиф-на-Соър, централна Англия, загаси пещите си в полунощ след повече от половин век работа.
Собственикът на ТЕЦ-а – компанията Uniper – заяви, че голяма част от 170-те служители ще останат на работа по време на процеса по пълното ѝ извеждане от експлоатация, което ще продължи две години.
Британското правителство посочи, че затварянето на централата е ключов момент от пътя на страната към преминаването към възобновяеми енергийни източници. Така Великобритания става първата държава от Г-7, извела от експлоатация топлоелектрическите си централи. Страната произвежда електричество от въглища от 142 години.
По думите на енергийния министър Майкъл Шанкс затварянето на завода „бележи края на една ера и въглищните работници могат да са горди, че са захранвали страната повече от 140 години“.
Епохата на въглищата приключва, но започва нова ера, на други енергийни работни места, допълни министърът, цитиран от БТА.
Първата в света централа за производство на електричество от въглища – Edison Electric Light Station – отваря врати в Лондон през 1882 г. Централата в Ратклиф-на-Соър започва работа през 1968 г.
През 1990 г. над 80 на сто от електричеството във Великобритания се произвежда от въглища. Към 2012 г. обаче делът му вече е спаднал до 39 на сто, а през 2023 г. вече е едва 1% по данни на Националната електропреносна мрежа.
Над половината от електричеството на Острова сега се генерира от възобновяеми енергийни източници, като вятър и слънце, а останалото - от природен газ и ядрени централи.