Министър Павлова: Напредването на изкуствения интелект повдига много етични въпроси

  • 22 ноември 2024 12:46

  • 247
  • 0
Министър Павлова: Напредването на изкуствения интелект повдига много етични въпроси
© МП

„Бързото напредване на изкуствения интелект повдига важни етични въпроси. Как да гарантираме, че той се използва за общото благо? Как да защитим поверителността и сигурността на данните? Изключително важно е да се създадат етични рамки и регулации, които да насочват разработването и използването му.“

С тези думи министърът на правосъдието Мария ПавловаМария ПавловаМария Павлова е служебен министър на правосъдието в кабинета на Огнян Герджиков. На 9 април 2024 г. е се обърна към участниците в конференцията, организирана от Софийски адвокатски съвет „Изкуственият интелект – заплаха или ново поле за развитие на адвокатската професия? Готови ли сме за предизвикателството“, съобщиха от пресцентъра на МП. „Настъпването на изкуствения интелект често се разглежда с комбинация от скептицизъм и оптимизъм в правната професия. От една страна, има опасения, че автоматизирайки рутинни задачи като преглед на документи, съдебна практика и анализ на договори, той ще направи неконкурентноспособни немалка група юристи. От друга страна, изкуственият интелект представлява революционна възможност за правната общност и създава нова правна реалност, в която добрите професионалисти могат да постигат отлични резултати“, каза още Павлова. 

Министър Павлова: Дигитализацията и изкуственият интелект могат да направят борбата с организираната престъпност по-ефективна

По думите й Актът за Изкуствения интелект на Европейския съюз е пример за проактивно законодателство, целящо балансиране на иновациите с етичните съображения. А в национален план пред Министерството на правосъдието стои задачата да подготви законодателни промени във връзка с прилагането на Регламент (ЕС) 2023/2844 относно цифровизацията на съдебното сътрудничество и на достъпа до правосъдие по трансгранични гражданскоправни, търговскоправни и наказателноправни въпроси и за изменение на определени актове в областта на съдебното сътрудничество, по които е сформирана работна група.

Председателят на Софийската адвокатска колегия Стефан Марчев отбеляза, че преди 134 години е приет първият Закон за адвокатите, което всъщност е празник на цялото правосъдие, „защото без адвокатите няма как нормално да функционира съдебна система, носеща усещане за справедливост“. Днес е празник на всички, за които правосъдието е мисия, независимо каква роля имат в неговото осъществяване, допълни Марчев.

Приветствие към присъстващите поднесе и зам.-председателят на Висшия адвокатски съвет Валя Гигова.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
247 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини