"Вие спасихте живота на съпруга ми"

  • 22 ноември 2024 12:30

  • 645
  • 0
"Вие спасихте живота на съпруга ми"
© Pixabay

Емоционалните истории зад първата национална кампанията за скрининг в България „Заедно срещу рака на дебелото черво“ и защо тези инициативи трябва да станат държавна политика.

За малко повече от три месеца тази година по време на първата националната кампания, организирана със собствено финансиране от Фондация „Лъчезар Цоцорков“ бяха направени внушителните над 93 000 скринингови теста. Това превръща инициативата в най-масовата програма за скрининг, провеждана някога в България. Участваха се над 300 лаборатории от 101 населени места в цялата страна, включително всички областни градове, а експерти и лекари от цялата страна застанаха зад каузата на Фондацията.

Все повече и повече хора осъзнават, че най-разпространеното онкологично заболяване в България, ракът на дебелото черво, е една от най-коварните болести и ранното откриване е най-доброто решение. Но отвъд цифрите и статистиката, кампанията се превръща в нещо много повече. За част от хората, които направиха тест, инициативата е спасение. Това става ясно от коментарите на стотици хора, които споделят историите си на страницата на “Заедно срещу рака на дебелото черво” в социалните мрежи и изпращат благодарствени писма:

„Най-после се случи и в България! Приветствам инициативата. Преди година и четири месеца съпругът ми почина от коварната болест. За мен е лично… Благодаря от сърце за спасените човешки животи!“

„Споделих! Знам какво е, защото съпругът ми премина през този ад – рак на дебелото черво“

„Убедих съпруга си да се тества…… Вие спасихте живота му!“

Фокусът на самата кампания не е случаен - зад нея също стои лична история. Вдъхновителят и патрон на семейната фондация, покойният проф. Лъчезар Цоцорков, не успява да се пребори именно с това заболяване и днес фондацията се опитва да промени съдбите на много други хора и семейства. И успява!

Ракът на дебелото черво може да бъде лечим, но само ако бъде открит навреме. Точно това е и целта на скрининговите тестове – те са световно признат начин за ранно откриване на заболяването. Тихият убиец, както наричат ракът на дебелото черво, много често е напълно безсимптомен, докато не стане твърде късно. Диагностицирани рано, пациентите имат голям шанс за успешно справяне с болестта, за разлика от тези, които откриват заболяването в по-късните му етапи.

Кампанията повдига и друга важна тема - въпреки високата смъртност при заболяването и препоръките на Европейския здравен съюз, който още през 2022 г. призовава за тестове при лицата на възраст 50-74 години, изследването все още не е част от Наредба 8 за Профилактичните прегледи и диспансеризацията. А това може да бъде животоспасяваща промяна и кардинална стъпка напред в борбата с Тихия убиец. За да има повече истории с щастлив край!

Последвайте канала на

(в материала има продуктово позициониране)

Novini.bg
645 0

Водещи новини