Воденият от САЩ Запад губи стратегическо влияние в Грузия

pixabay
share

САЩ и страните от НАТО постепенно губят стратегическото си влияние в Грузия. На този фон се очертават перспективи за нейното сближаване с Русия, което може да се превърне в сериозен геополитически проблем за Вашингтон, отбелязва списание "Нюзуик".

"Въпреки трайната прозападна символика и преобладаващата подкрепа на населението за присъединяване към ЕС и НАТО, Русия на президента Владимир Путин е във възход, докато отношенията на грузинското правителство със САЩ и други западни сили вървят бързо надолу. Докато западните страни тръбяха за начина, по който войната на Русия в Украйна е засилила солидарността и е довела както Финландия, така и Швеция в лагера на НАТО, някога кандидатката за членство Грузия изглежда се е насочила в другата посока", констатира "Нюзуик".

Американското списание отбелязва, че регионът, в който се намира Грузия, е стратегически важен.

ЕС замразява процеса по присъединяването на Грузия

"Той се намира на южната граница на Русия и на север от Иран, освен това е и транзитен маршрут за енергийни тръбопроводи. Дали Западът е в състояние да задържи Грузия в собствената си зона на влияние се следи отблизо от държави, претеглящи възможностите си в свят, в който САЩ са загубили господството, което имаха в края на Студената война", посочва "Нюзуик".

"Западът губи стратегическата конкуренция“, каза пред "Нюзуик" Корнели Какачия, директор на Грузинския институт за политика. "В региона са Китай , Турция, Иран, както и Русия.

Списанието цитира Лора Линдерман от Евразийския център на Атлантическия съвет, според която "отиването на Грузия в орбитата на Русия би било значителен неуспех за САЩ, НАТО и Запада, с геополитически последици, които ще са както стратегически, така и символни". 

Отношенията между правителството на "Грузинска мечта" и западните страни се влошиха рязко през последните месеци, въпреки че то все още е ангажирано на теория с присъединяването си към ЕС и НАТО, посочва "Нюзуик". Изданието допълва, че процесът на присъединяване към ЕС беше спрян от Брюксел през юли заради грузинския закон за "чуждестранното влияние", който беше одобрен през май въпреки масови протести.

"Нюзуик" смята, че протестите в Грузия, свързани с приемането на закона "За прозрачност на чуждестранното влияние“, са се отразили негативно на перспективите за развитие на отношенията между Тбилиси и Запада. Изявленията на лидерите на управляващата партия "Грузинска мечта - Демократична Грузия“ за отхвърляне на западните "псевдолиберални идеологии“ и недопустимостта на участието на Грузия във военни конфликти също отразяват постепенната загуба на позициите на САЩ в страната, заключава изданието.

Водещи новини

Още новини