Интересът на страните от Европейския съюз към съвместни покупки на газ продължава. В третия кръг от тръжни процедури доставчиците са подали оферти с общ обем 18,1 милиарда кубични метра газ, посочи в изявление изпълнителният заместник-председател на Европейската комисия Марос Шефчович, съобщи ДПА.
"Подобно на първия кръг, където общите количества достигнаха 18,7 млрд. куб. м, обемите в третия кръг от търгове представлява увеличение в сравнение с втория кръг, когато офертите си за доставка бяха 15,19 млрд. куб. м", се казва още в изявлението.
Рекордни количества газ бяха поискани по-рано от 39 европейски компании - общо 16,5 млрд. куб. м. Фирмите и доставчиците са се съгласили за 11,9 милиарда кубически метра, според ЕК.
Компаниите вече могат директно да договарят с доставчиците на газ. По този начин в първия кръг от търгове бяха договорени 10,9 млрд. куб. м, а във втория 12 млрд. куб. м газ.
Членките на ЕС решиха да осъществяват съвместни покупки на газ, за да осигурят по-стабилни цени за компаниите и да попълнят газохранилищата си на фона на руската война в Украйна. Освен това тази стъпка има за цел да предотврати членките да наддават една срещу друга за доставки на газ.
"Като цяло Енергийната платформа на ЕС (за съвместно закупуване на газ – бел. р.) постига отлични резултати по отношение на съвкупното търсене и координирането на закупуването на природен газ", казва още Шефчович.
Европейските компании могат да регистрират необходимите им количества природен газ на Енергийната платформа на ЕС в кръговете за наддаване. Общото количество се търси на световните пазари, след което международните доставчици на газ, с изключение на руските компании, са поканени да представят оферти за доставки за европейски клиенти.