Френският президент Еманюел Макрон днес предупреди за опасността, която представляват антисемитизмът и историческият ревизионизъм на церемония за отдаване на почит на жертвите на Холокоста, състояла се на 80-ата годишнина от депортацията на еврейски семейства във Франция, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
На 16 и 17 юли 1942 г. около 13 000 души са събрани в Зимния велодром в Париж, след което са изпратени в концентрационни лагери в цяла Европа. Това е най-голямата масова депортация на евреи, извършена от френската полиция в сътрудничество с окупаторите от нацистка Германия.
Макрон се изказа на откриването на мемориал в град Питивие, намиращ се на около 100 километра южно от Париж. В Питивие се е намирал вторият по големина транзитен лагер и точка за депортация на френски евреи в страната. "Ние не сме приключили с антисемитизма, той все още е тук – по-силен и по-разпространен", каза Макрон, посочвайки като примери за антисемитизъм терористични актове, надраскани по стени графити, публикации в социални медии и дори антисемитски дебати по някои телевизионни канали.
Малко преди това премиерът Елизабет Борн каза, че "Франция е изгубила част от душата си" в депортациите, които са стигнали "дори по-далеч, отколкото са поискали окупаторите нацисти" и за които са знаели всички държавни служители.
В своята реч Макрон предупреди за "нов тип ревизионизъм" и отново повтори, че Франция е имала активна роля при вземането под прицел на евреите по време на окупацията.
"Ние трябва да признаем всичко, за да не го повторим", каза Макрон.