Генералният секретар на ООН с доклад за Кипър

pixabay
share

Организацията на обединените нации (ООН) заяви, че администрациите на кипърските турци и кипърските гърци трябва да се възползват от природните ресурси във и около Кипър и призова в доклад за сътрудничество между двете общности по енергийни проекти, съобщи Анадолската агенция.

Тези ресурси трябва да представляват силен стимул за страните да търсят спешно взаимно приемливи и трайни решения на разногласията, посочва генералният секретар на ООН Антониу Гутериш в доклада, който обхваща развитията в Кипър от 16 декември 2021 г. до 14 юни 2022 г.

В него се казва, че общественото доверие във възможността за осигуряване на уреждане на кипърския проблем остава ниско.

Гутериш изразява загриженост относно напрежението във и около острова и призовава съответните страни да се въздържат от едностранни действия, които според него могат да засилят напрежението.

Докладът разкрива, че вътрешнополитическите и социално-икономическите проблеми доминират в обществения дебат и медийното внимание в двете общности.

Политическата обстановка сред кипърските турци се характеризира с несигурност и нарастваща поляризация. В Република Кипър започна неофициалната кампания за президентските избори, насрочени за февруари 2023 г., се отбелязва в доклада.

Перспективите за постигане на обща позиция по кипърския мирен процес остават несигурни за момента, се казва още в доклада, като се отбелязва продължаващата липса на „съществен диалог“ по въпроса между двете страни и преобладаващият социално-икономически и политически климат.

Кипър сключи сделка с "Еърбъс" за доставка на военни хеликоптери

Трябва да се припомни, че бъдещето на процеса остава в ръцете на страните. Тъй като ние продължаваме да ги подкрепяме в търсенето на обща позиция, проявата на политическа воля и гъвкавост от тяхна страна са от първостепенно значение, заявява генералният секретар на ООН.

Докладът засяга и отношенията между Анкара и Атина, като се казва, че през отчетния период са наблюдавани колебания в регионалната ситуация.

Отношенията между страните-гаранти - Гърция и Турция, изглежда се подобряваха, особено през март, но напрежението постепенно се увеличи отново към края на отчетния период“, се казва в доклада.

Гутериш призовава страните-гаранти да подкрепят диалога и сътрудничеството между двете общности и насърчава хората в Кипър „да се ангажират активно в оформянето на бъдещето на острова и да гледат напред с прагматизъм“.

Необходими са постоянни усилия за намиране на взаимно приемлив път напред, за да доведем кипърския въпрос до уреждане и да донесем мир и просперитет на всички, добавя генералният секретар на ООН.

В доклада се отбелязва, че са продължили дискусиите с лидерите на двете общности и техните представители, както и с представители на Гърция, Турция, Обединеното кралство и Северна Ирландия.

Водещи новини

Още новини