Италианското правителство започна разследване на продажбата на компания, произвеждаща високотехнологични дронове за военните. Фирмата е била продадена на китайски държавни инвеститори преди три години, според анонимен източник, цитиран от Ройтерс.
Според източника, Рим иска да провери дали продажбата на 75 процента от дяловете на "Алпи Авиейшън", фирма базирана в Северна Италия, е трябвало да бъде съобщена на правителството съгласно така наречения регламент на "златната сила", предвиждащ механизъм за намеса на държавата.
Рим притежава специални правомощия да проверява и блокира нежелани опити за закупуване от кандидати извън ЕС на предприятия от индустрии от стратегическа важност, като например в областта на отбраната, енергетиката и телекомуникациите. Случаят с разследваната сега компания показва колко е лесно промени в корпоративната собственост да останат незабелязани в момент, когато расте натискът в Европа и САЩ да бъдат следени потенциални рискове за националната сигурност от китайски инвеститори, допълва БТА.
Според източника е възможно правителството да наложи санкции или, в най-сериозния случай, да отмени продажбата.
Вчера италианската финансова полиция съобщи, че срещу шест души се води разследване по случай за предполагаемо нарушаване на правилата за продаване на материали с военно предназначение и на правилото за "златната сила". Полицията не съобщи името на замесената компания, но каза, че 75 процента от дяловете й са били закупени през офшорна компания от "две важни китайски държавни компании". Според полицията придобиването на дяловете, които са били закупени на значително завишени цени, е било извършено "с изключителната цел да бъде придобито технологическо и производствено ноу-хау", след което производството да бъде прехвърлено във високотехнологичния център Уси близо до Шанхай. Втори източник, който е запознат със случая, потвърди, че става въпрос за компанията "Алпи Авиейшън" и че двете замесени китайски компании са "Китайски корпоративен обединен инвестиционен холдинг" и "КРРК Кепитъл холдинг".
Според източника двете компании се контролират от мениджърския борд на икономическата зона за развитие Уси Лиюан и от Държавната комисия за надзор и управление на активите на Държавния съвет на Китай. Посочените компании засега отказват коментар. Адвокатите на "Алпи Авиейшън" казаха, че продажбата на дяловете е била прозрачна и, че цената е била в съответствие с реалната стойност на компанията. "Алпи Авиейшън, която категорично отрича да е нарушила правилата за "златната сила" и законите за прехвърляне на стратегическа или технологична информация от страната, си запазва правото да защитава репутацията си", добавиха адвокатите на компанията Бруно и Антонио Малатия.