Франция, Норвегия и Словакия са се присъединили миналата година към клуба на страните от НАТО, отделящи най-малко 2 на сто от своя брутен вътрешен продукт (БВП) за отбрана. Това съобщи днес алиансът, цитиран от Франс прес.
"Клубът на двупроцентовите", както го нарече бившият американски президент Доналд Тръмп, включваше миналата година 11 държави, пише в доклад, представен от генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Той призва, че някои съюзници са надхвърлили равнището от 2 процента просто заради намалелия си заради пандемията БВП.
Германия, първата икономика в ЕС, остава извън клуба, тъй като през 2020 г. разходите ѝ за отбрана са достигнали едва 1,56 на сто от БВП. Всички съюзници са се ангажирали до 2024 г. да повишат своите разходи за отбрана поне до 2 на сто от БВП.
Единайсетте страни от "клуба на двупроцентовите" са САЩ (3,73 на сто), Гърция (2,68), Естония (2,33), Великобритания (2,32), Полша (2,31), Латвия (2,27), Литва (2,13), Румъния (2,07), Франция (2,04), Норвегия и Словакия с по 2 процента, се уточнява в доклада.
Белгия с 1,07 и Люксембург с 0,57 на сто са на опашката. Лидерите на двете страни оспорват тези изчисления.
"Да оценяваш ангажимента на една страна единствено според финансовия й принос означава да нямаш стратегическа визия. Това означава, че забравяш приноса ѝ в човешки и материални ресурси за мисиите на НАТО", обясни през януари пред АФП белгийската външна министърка и бивш премиер Софи Уилмес.
Очаква се тя да представи своите доводи пред новия американски държавен секретар Антъни Блинкън по време на видеоконференцията на външните министри на страните от НАТО на 23 и 24 март. Подялбата на бремето на военните разходи редовно предизвиква полемика между САЩ и европейските им съюзници, отбелязва АФП, цитирана от БТА.