Учителите в Румъния се страхуват от ваксинацията

Getty Images/Guliver (архив)
share

Учителите в Румъния се страхуват от ваксинацията, посочва в заглавие днес в. "Ромъния либера". Повечето преподаватели, които са участвали в анкета на министерството на образованието, не желаят да се ваксинират срещу новия коронавирус, посочва вестникът, цитиран от БТА.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Броят на служителите в образователната система, които са заявили готовност за ваксинация до 15 януари, е 167 977 души (131 962 - от предуниверситетската фаза, тоест 45,06 процента, и 36 015 от университетската фаза, или 59,64 процента), посочва "Ромъния либера", като цитира данни на министерството на образованието.

Близо 170 000 румънци вече са ваксинирани срещу CОVID-19, сред тях и президентът Йоханис

В. "Адевърул" допълва по темата с мнението на специалисти, според които липсата на информационна кампания и относително високото ниво на образование са причините за скептицизма на учителите по отношение на ваксината срещу COVID-19.

Като цитира данните от анкетата на министерството на образованието, "Адевърул" отбелязва, че много от работещите в образователната система не са изразили намеренията си, вероятно заради съвпадането на периода на ваканция с времето на осъществяване на допитването. В периода 16 януари - 1 февруари преподавателите отново ще бъдат питани дали искат да се ваксинират, пише вестникът.

Православната църква в Румъния се включва в кампанията за ваксиниране срещу COVID-19

"Адевърул" е потърсил обяснение от двама известни специалисти за ниското ниво на приемане на ваксината и за последиците, които може да донесе това за населението като цяло.

Според Даниел Давид, ректор на Университета Бабеш Боляй и автор на "Психология на румънския народ", 50 процента от тези, които не са заявили намерение за ваксинация, са хора, които още не взели решение; хора, които са против ваксинацията по принцип и такива, които не са успели да отговорят на анкетата по различни причини.

Румъния получи първата пратка ваксини на Moderna

Даниел Давид припомни и за курсовете по нумерология, в които през последните дни са участвали стотици учители. Според информации в румънските медии над 600 учители са участвали на 8 януари в спорен семинар по нумерология, в края на който организаторът се позовал на теорията, според която ваксините срещу новия коронавирус се използват за поставяне на чипове.

Ректорът на Университета Бабеш Боляй отбелязва, че високото ниво на образование не прави хората специалисти във всяка сфера и понякога хората се смятат за упълномощени да имат мнение за всичко, но мнението не трябва да се бърка със знанията. Висшето образование не трябва да пречи на възможността да бъдат чути експертите.

Преподаватели антиваксъри могат да послужат като модел за насърчение по линията на псевдопознанията за някои родители, които вече са засегнати от псевдопознания, коментира Даниел Давид. Според него в кампанията по ваксинация трябва да бъде поставен акцент върху информирането, а не само върху насърчаването.

Над 100 000 ваксинирани срещу COVID-19 в Румъния

Според Ръзван Керекеш, който преподава в Университета на Айова в САЩ и е директор на Департамента за обществено здраве в Университета Бабеш Боляй, е необходима сериозна информационна кампания с обяснения и данни. "Хората са объркани, нормално е да имат резерви, но това не означава, че са задължително против ваксинацията", отбелязва Керекеш.

В друг материал в. "Адевърул" съобщава за "битка за място в списъка за ваксинация". Платформата за насрочване на ваксинация срещу новия коронавирус бе "подложена на атака" през почивните дни. До неделя на обяд бяха успели да се запишат над 200 000 души, предимно възрастни хора. Броят на хората, които искат да се ваксинират, е по-голям от наличните места, посочва изданието. Министърът на здравеопазването Влад Войкулеску съобщи, че местата за ваксинация в Букурещ и Клуж са запълнени.

В Румъния удължиха състоянието на тревога заради пандемията с един месец

На 15 януари в Румъния започна втората фаза от ваксинацията срещу Ковид-19, в рамките на която се имунизират хората на възраст над 65 години, хронично болните и работещите в ключови за държавата дейности, напомня "Адевърул".

По официални данни към момента в Румъния са се ваксинирали 183 000 души.

Румънските вестници съобщават още, че днес пристига петата пратка ваксини срещу COVID-19 на "Пфайзер" и "Бионтех". 87 750 дози ще пристигнат по въздух на летищата в Букурещ, Клуж и Тимишоара, откъдето ще бъдат разпределени в страната.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини