Вероятно ще са необходими месеци, за да стане ясен мащабът на социалните и икономическите последици от кризата с коронавируса. Пандемията обаче изглежда пренарежда все повече надпреварата за наследник на Ангела Меркел, предава БТА.
Трима от претендентите са в центъра на кризата в Германия - министърът на здравеопазването Йенс Шпан, както и премиерите на две провинции - Маркус Зьодер и Армин Лашет. Те също са водещи кандидати да поемат управлението от 65-годишната Меркел, която трябва да се оттегли от канцлерския пост преди парламентарните избори догодина.
Резултатът от кризата е драматично подобряване на публичните образи на Зьодер и Лашет, които съответно са начело на двете провинции, най-тежко пострадали от кризата - Бавария и Северен Рейн - Вестфалия.
Според Мануел Бекер, преподавател по политически науки в университета в Бон, за момента това им дава статут на фаворити в надпреварата за мястото на Меркел. Лашет изглежда има най-голяма подкрепа, следван от 39-годишния Шпан.
Междувременно съсредоточаването на страната върху пандемията изтласка встрани други двама кандидати в битката за наследяване на Меркел - Фридрих Мерц, бивш влиятелен член на консервативния Християндемократически съюз (ХДС) на канцлерката, и експерта на ХДС по външнополитическите въпроси Норберт Рьотген.
Никой обаче не може да каже как ще се развие кризата през месеците преди конгреса на ХДС през декември, когато трябва да бъде решен въпросът за лидерството.
"Ситуацията може да се промени много бързо", каза Бекер.
Откакто пандемията удари Германия през януари, когато беше съобщено за първия регистриран случай на коронавирус в страната, кампанията за поста на Меркел по същество е спряла.
Оттогава броят на регистрираните случаи в Германия скочи до 166 000, по вчерашни данни на берлинския институт "Роберт Кох", като 140 000 заразени са се възстановили, а 7119 са починали.
Но при наличието на кандидати, разделени за това дали да бъде възприет по-предпазлив подход към по-нататъшното отваряне на икономиката или процесът да бъде ускорен, победата в битката за наследяване на Меркел може да постигне този, който е намерил най-добрия изход от ограничителните мерки.
В условията на намаляващ брой новозаразени, Германия направи тази седмица по-нататъшни стъпки за облекчаване на наложените през март строги ограничения, тласнали националната икономика към исторически спад.
Допитванията първоначално показваха, че Зьодер печели голямо одобрение от гласоподавателите за изключително предпазливия си подход за слагане край на рестрикциите.
"Но, разбира се, не всичко е ясно", каза вчера Зьодер за германската обществена телевизия, повтаряйки по-раншната си предпазлива линия. Той предупреди също, че възобновяването на футболните мачове може да стане само при много строги условия.
Миналия месец допитване сред гласоподавателите, проведено от социологическата група Civey ("Сивей" - от английското Citizen Survey/Проучване на общественото мнение) за седмичното списание "Шпигел", показа, че 46 процента от германците подкрепят 53-годишния Зьодер като кандидата за канцлер, който да води консервативния блок на Меркел на изборите догодина.
Лашет обаче положи големи усилия за слагане на бърз край на ограниченията, като изтъкваше, че те вредят и на социалната, и на икономическата структура на държавата. Това помогна също и за разграничаването му от Меркел, която досега е изключително предпазлива що се отнася до прекратяването на ограниченията.
59-годишният Лашет стигна дори дотам да нападне националните вирусолози в силно критикувано участие по телевизията. В проучването на Civey той събра едва 9 процента.
На Бекер обаче му е трудно да се повярва, че като ръководител на баварския съюзник на ХДС, Християнсоциалния съюз (ХСС), Зьодер ще може да издигне кандидатурата си за канцлерския пост.
Това би бил едва третият път, когато кандидат на ХСС е бил начело в общата бюлетина на ХДС-ХСС на национални избори.
Двамата предишни кандидати на ХСС за канцлер - бившите премиери на Бавария Франц Йозеф Щраус и Едмунд Щойбер - не успяха при кандидатирането си на национални избори.
Самият Зьодер призна преди кризата, че един и същи човек трябва да бъде лидер в ХДС и кандидатът на консервативния блок за канцлерския пост.
Анегрет Крамп-Каренбауер е настоящата лидерка на ХДС, след като Меркел се оттегли от тази роля в опит да подготви свой наследник. Но през февруари, след поредица от фалове, Крамп-Каренбауер обяви, че се отказва, а вотът за неин наследник се отложи заради заразата с коронавируса.
Тъй като се очаква икономическите последици от кризата да играят водеща роля в политическия живот, 64-годишният Мерц може да успее да се върне в надпреварата.
Популярен сред по-консервативните членове на ХДС, Мерц е бивш германски мениджър на американската корпорация за управление на инвестиции "Блекрок" (Blackrock) и заради това се радва на известно уважение сред гласоподавателите за своя опит в бизнеса.
Мерц има и уникална квалификация за канцлерския пост. Досега той е единственият кандидат, който е дал положителна проба за коронавируса.