Когато бях премиер, бях като гръмоотвод, каза бившият премиер Симеон Сакскобургготски
Той днес бе приет днес от председателя на Европейския парламент Мартин Шулц. След срещата Сакскобургготски заяви пред български журналисти в Брюксел в отговор на въпрос за целите на неговото посещение, че ако търси нещо въобще, със скромните си сили, то е доброто на страната. Не съм партиен човек, добави той в отговор на въпрос дали е потърсил политическа подкрепа в срещите си за партия или за отделен политик в България. Днес и вчера той се срещна в Брюксел със зам.-председателя на Европейската комисия Оли Рен и с ръководителите на основните политически групи в ЕП.
Попитан за съдържанието на разговора с Шулц, Сакскобургготски отбеляза, че са коментирани теми от българската вътрешна политика, както и въпроси от европейско естество. Има различни мнения и големи и важни решения, които предстоят, изборите, които наближават, добави той по повод вътрешнополитическата част на разговора. В отговор на въпрос намира ли пропуски в сегашното българско управление, той коментира, че слабости, пропуснати шансове, има във всяка страна. Сакскобургготски отбеляза, че по времето, когато е бил премиер, се е налагало "като гръмоотвод да обира критиките, но това са нормални работи". В отговор на въпрос за решението на правителството да се откаже от проекта за АЕЦ в Белене, възобновен по време на неговото управление, Сакскобургготски заяви, че има много по-големи експерти. Като премиер считах, че беше положително за страната, гледайки за 2025 или 2030 г., да имаме още един, допълнителен реактор, посочи той. Но това е въпрос на експерти и на хората, които наистина са запознати с енергетиката, допълни бившият премиер. Попитан дали намира, че България се възползва максимално добре от членството си в ЕС, той отговори, че "максимално добре" е идеалното, но то едва ли е реално. Мисля, че това, което се прави, е това, което може. Не може да се очаква всичко, пък и всеки трябва да се потруди и да положи необходимите усилия, коментира той.
Шулц определи разговора като приятелски и отбеляза, че според Сакскобургготски ситуацията у нас е сериозна, с положителна перспектива. Било е оценено, че са били предприети строги мерки, насочени към икономическото съживяване на България.