Сакскобургготски: Невинаги този, който най-много вика, има право

  • 03 февруари 2014 08:29

  • 3250
  • 13
Сакскобургготски: Невинаги този, който най-много вика, има право
© Булфото

В една демокрация има място за всички и свободата е основен принцип в нея. Но, в демокрацията, и затова именно се нарича демокрация, определяща е волята на мнозинството. Въпреки това има случаи, в които малцинствени социални групи или политически формации се опитват да наложат собствените си критерии и амбиции на обществото. Това се казва в позиция на бившия премиер Симеон СакскобургготскиСимеон Сакскобургготски Симеон Сакскобургготски е роден на 16 юни 1937 г. в София. Той е син на Цар Борис ІІІ и Царица, публикувана в неговия личен сайт.

"Наскоро имахме такъв пример с наш политически лидер, с чието асоциално поведение бе занимавана обществеността, принуждавана да обсъжда и разсъждава върху една неприемлива постъпка, за която всеки друг гражданин просто би си поел последиците. Може би с агресия и много шум на улицата се търси онази електорална подкрепа, която не намира в урните. Това е класически пример за т.нар. „диктатура на малцинството” - политическа сила с незначителна подкрепа сред населението се опитва да налага своите критерии. В последно време наблюдаваме и други подобни политически субекти у нас- малка група хора създават партия с цел влизане в парламента, и евентуално и в изпълнителната власт, и ползването на ресурси и влияние. Повече от ясно е, че за тях националните интереси нямат особено значение. Подобен е резултатът, и когато отказваме да упражняваме правото да гласуваме. Именно тогава обществото само влиза в капана да бъде управлявано от партии с ниска подкрепа.

Разбира се, това не е единственият пример нито у нас, нито по света, когато малцинството се опитва да се „качва на главата” на мнозинството. Това явление е познато и другаде. Барикадирани зад принципа на толерантността и политическата коректност много ексцентрични явления си проправят път, и макар че се сблъскват с обществения „здрав разум” налагат своята „диктатура”. Такъв е случаят, например, със създадената Партия на педофилите в Холандия, която дори получава държавно финансиране. Друг подобен пример, не толкова драстичен разбира се, е предизвикалият реакции и в Европейския Парламент проектозакон за забрана на аборта, представен в испанския парламент от управляващата Народна партия. Извън морално-етичната страна на въпроса, която не е обект на този коментар, примерът служи, за да илюстрира как една партия в желанието си да удовлетвори исканията, заложени още в предизборната и програма, на по-консервативния сектор в нея, се опитва да наложи волята си на цялото население.

Когато едно правителство застава на страната на някое малцинство, не изрично да защити техните права, а заради свои политически интереси или за да се накичи с етикета на модерността, заобикаляйки съществуващите правни и морални норми, то всъщност дискриминира мнозинството от гражданите.

Много пъти справедливи идеалистични каузи се израждат поради хиперчувствителност. Често изисквайки толерантно отношение, техните защитници стават агресивни и налагат нормите си на всички. Толерантността не може да се въведе със закон, тя може само да бъде възпитавана в обществото с добри практики и модели.

Друг пример в това отношение е своеобразната мода на бунтовете. В глобалния свят, в който живеем и неговото медийно преекспониране, сме свидетели на протести за всичко. Тази мода много пъти не отразява реалните настроения на обществото. Невинаги този, който най-много вика, има право. Когато се копират модели на социално поведение, все ще се намери достатъчно благородна и справедлива кауза, която да бъде „защитавана” на улицата. Има и други начини, за да покажеш, че нещо не върви в дадена институция, не просто като нахлуеш в нея и наложиш собствените ти виждания на всички работещи там.

Опасението за обвинение в политическа некоректност, страхът да се конфронтираш с едно „шумно” малцинство, често превръща политиците в техни заложници. Така се стига до правене на „политика на деня” или на „момента”, която не е ясно в по-далечна перспектива как защитава интереса на цялото общество. Правилното би било да се търсят решения на проблемите чрез диалога и постигането на консенсус.

Една млада демокрация като нашата трябва да се предпази от залитания в модни явления, които изкривяват или дестабилизират обществените ценности. Нужно е самите ние смело да назоваваме с истинските им имена агресията, вандалщината, хулиганството, ксенофобията. Не бива да се боим да отхвърляме политическия цинизъм, който често се предлага от мимолетни партийни субекти, които се обличат във високо морални и дори патриотични каузи. В основата си те са нетолерантни и дискриминиращи. Нека се ръководим от трайните етични норми, да търсим рационалното и полезното за доброто на мнозинството, въпреки че то е „тихо” и не вдига много шум. И най-вече - да гласуваме активно, за да не властват политически малцинства, които не представляват интересите на болшинството. Електоралната апатия или „тихото” безразличие едва ли може да се компенсира с много шум на улиците през останалото време, се казва в позицията на бившия премиер", се казва в позицията на Сакскобургготски.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
3250 13

Свързани новини

Коментари 13

Добави коментар
различен

2015.03.06 | 18:07

13
да в европа има и 9 монархии,и всички комуняги пращат там децата си и крият там парите си ,и кой от вас би отишъл в република гърция или република италия, никой нали, друго си е англия швеция, норвегия испания,монако,белгия, та дори и португалия, и знаете ли защо, там законите важат от 200г
лорд минчев

2015.03.06 | 18:07

12
като аристократ мога да кажа, че трамвай се кара трудно,даже и от най добрите, каквито сме аристократите ,но да накараш аристократ да управлява държава като премиер, то е все едно да, накарашкондуктора да кара влак
изгнанник

2015.03.06 | 18:06

11
а, някой от плювалниците по горе, живял ли е и два месеца в европа, или монарха,ви докара новите мотриси сименс,за да наредите циганетата да ги замерят с камъни

2015.03.06 | 18:06

10
Най-читавото нещо,което направи българина след 1944-е Референдума против монархията.Иначе сега,щяхме да имаме един куп търтей-калини,кардами,на сестра му,на шурек и шуренайка.И всеки щеше да държи по един вилает-пожизнено.Щото бил цар или принц!!!Ами представете си,ако не беше Сталин?Тук сега щяха да се ширят и наследниците на принц Кирил,и на този пъпеш,а та се плодят повече и от манговците-да има принцове и принцеси-нали народа ги хрантути.
ИВАНОВ

2015.03.06 | 18:06

9
ОБИКНОВЕНО ВИКА ТОЗИ КОЙТО Е СЛАБ ЗА ДА СЕ ЧУЕ ОТ ОСТАНАЛИТЕ И ДА СЪСРЕДОТОЧИ ВНИМАНИЕТО НА ОКОЛНИТЕ!КОЙТО СЕ СМЕЕ ПОСЛЕДЕН СЕ СМЕЕ НАЙ-ДОБРЕ..... КАЗВАТ ФРАНЦУЗИТЕ!
Иванов

2015.03.06 | 18:06

8
Българите явно са загубени колкото си искат-на тоя дядо му и баща му направиха 3 национални катастрофи,при негово управление беше предопределена и четвъртата-влизането на България в ЕвроСодома-ес си е чиста национална катастрофа,чийто последици се виждат ,а ще си видят и за напред........
Точно!

2015.03.06 | 18:05

6
Няма по мъдър Български политик от Царя! Останалите, както и коментиралите тук са една ИЗМЕТ.

2015.03.06 | 18:05

7
Сигурно си доволен, щото те "оправи" за 800 дни.... или искаш още дълги години да те "оправя"? Ама коне с капаци мнооооого..., те на такива, като теб разчитат-късопаметни!
гошо

2015.03.06 | 18:05

5
Нагъл крадец.Тук политиката и убежденията нямат място.Тоя просто е нагъл крадец.Позор за баща си.
Димитър Георгиев

2015.03.06 | 18:05

4
Жалкия алкохолик,наречен от народа- горския крадец-,изглежда пак му се ще да се намърда във власта! Пфу,отрепка гнусна! Ти си срам за народа си!
Димитър Георгиев

2015.03.06 | 18:05

3
Жалкия алкохолик,наречен от народа< горския крадец>,изглежда пак му се ще да се намърда във власта! Пфу,отрепка гнусна! Ти си срам за народа си!

Добави коментар

Свързани галерии

Водещи новини