Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова днес международната общност за по-справедливо решение на кризата с бежанците и разселените, предаде Франс прес.
Гутериш отправи своя апел в Женева при откриването на първия Световен форум за бежанците.
"Време е да намерим по-справедливо решение на кризата с бежанците, като си поделим отговорностите", каза генералният секретар на ООН. Той призова международната общност да прояви повече щедрост, за да поеме "колективно отговорността" за бежанците.
"Онези, които търсят спасение от войната и преследванията, са заплашвани от враждебна политическа среда", каза Гутериш, цитиран от ДПА.
"Във време, в което правото на убежище е изложено на нападки, когато толкова много врати са затворени за бежанците и когато толкова много деца бежанци са задържани и отделени от своите семейства, ние трябва да утвърдим отново човешките права на бежанците", призова той.
"Време е да се откажем от един модел на подкрепа, който често пъти означава, че животът на бежанците временно е спрял и това временно продължава десетилетия: те са изолирани в лагери, живеят ден за ден, без да могат да процъфтяват и да допринасят за обществото", каза Гутериш.
Генералният секретар на ООН допълни, че развиващи се страни и страни със средни доходи пораждат възхищение, като приемат голяма част от бежанците и обещават по-голяма подкрепа, съобщи АП.
Форумът в Женева се провежда една година след приемането в Ню Йорк на Глобалния пакт за бежанците, припомня Франс прес.
Той бе организиран съвместно от Коста Рика, Етиопия, Германия, Пакистан и Турция, посочва АП.
Въпросът за споделянето на отговорностите за бежанците създава разделение между богатите и развиващите се страни, сред които Турция, чийто президент Реджеп Тайип Ердоган участва в срещата в качеството си на съорганизатор. Бедните и развиващите се страни, които приютяват 80 процента от бежанците в света, се чувстват сами пред тежестта на кризата, която създава затруднения за техните икономики и общества, отбелязва Франс прес.
Пред делегатите на форума Ердоган призова за преселването на един милион сирийски бежанци в "зона за сигурност" в Северна Сирия, предаде Ройтерс.
Връщането на бежанците в родината им трябва да става доброволно, но в много кратки срокове, посочи турският президент.
Ердоган призова да бъде намерена "формула, за да позволим на бежанците, пристигнали в Турция, да се върнат в родината си". "Жилища и училища може да бъдат построени в зона, в която около 371 хиляди сирийски бежанци вече са се върнали след турските военни операции за "прочистване от терористични организации", каза той.
Ердоган визираше джихадистката групировка "Ислямска държава", действащата в Турция Кюрдска работническа партия (ПКК) и свързаните с нея сирийски кюрдски Сили за защита на народа (СЗН), отбелязва Ройтерс.
Турският президент предложи също така приходите от сирийския петрол да може да бъдат използвани, за да се помогне за преместването на сирийците, които са в Турция, в зоната в Сирия. Никой не иска да харчи пари за бежанците, оплака се той, цитиран от АП.
Турция е приела около 3,7 милиона сирийски бежанци. Турският президент непрестанно заплашва от години да отвори границите на страната си за тези хора към Европа, припомня АФП.
Днес Ердоган отново разкритикува международната общност, като каза, че тъй като Турция не е получила помощите, които е очаквала, турците, които приемат най-много бежанци в света, са били принудени да се погрижат за собствената си сигурност. Казвайки това, той визираше турската военна операция в Северна Сирия.
Ердоган посочи, че Турция е похарчила 40 милиарда долара за бежанците за девет години, и разкритикува ЕС, който бе предвидил да отпусне 6 милиарда евро, но не отпусна цялата сума. "Все още чакаме да получим 3 милиарда евро, които ни бяха обещали", каза той, цитиран от Ройтерс.
Пред делегатите на форума върховният комисар на ООН за бежанците Филипо Гранди каза: "Нашият свят е обхванат от вълнения и 25 милиона бежанци гледат към нас за намиране на решения."Бройката става доста по-висока, ако към нея се добавят и вътрешно разселените хора, добави той, цитиран от АП.
И Гранди, и Ердоган подчертаха, че миналата година рекордните 71 милиона души по света са били принудени да се преместят от едно на друго място.
Турският президент разкритикува страните, които са фиксирали много малки квоти за прием на бежанци.
Гранди пък призова за широк алианс на правителства, институции, компании, хуманитарни групи, спортни организации и други с цел намиране на отговор на кризата с бежанците и разселените.
Пред делегатите на форума германският външен министър Хайко Маас призова за по-справедливо разпределение на бежанците между страните по света, предаде ДПА.
Само 20 процента от държавите имат желание да приемат бежанци и девет от 10-те страни, приемащи най-много бежанци в света, са с ниски и средни доходи, отбеляза той.