Президентът на САЩ Доналд Тръмп изрази днес подкрепа за излизането на Великобритания от ЕС и каза, че след това Вашингтон и Лондон ще могат да сключат "феноменална търговска сделка", предаде БТА, цитирайки Ройтерс и АП.
Мисля, че Брекзит ще се случи и той трябва да се случи, заяви Тръмп на съвместна пресконференция с британската премиерка Тереза Мей. Той изрази увереност, че САЩ и Великобритания могат да сключат "феноменална търговска сделка" след Брекзит. Съюзът между САЩ и Великобритания е най-великият, който светът някога е виждал, каза Тръмп.
Тереза Мей ще подаде оставка в петък, след като не успя да прокара споразумение за Брекзита в парламента. Тръмп по-рано е критикувал Мей за начина, по който подхожда към Брекзита, но днес заяви, че "тя заслужава да й се отдаде дължимото и е свършила много добра работа". Той каза това, след като Мей се пошегува за съвета му тя да съди ЕС, а той отвърна, че тя вероятно е по-добър преговарящ от него.
Американският президент заяви, че лидерът на лейбъристката опозиция във Великобритания Джереми Корбин е поискал среща с него, но той е отказал. Тръмп нарече Корбин "до известна степен негативна сила". САЩ и Великобритания са решени да не позволят на Иран да се сдобие с ядрено оръжие, даде да се разбере американският президент. Той отново призова съюзниците от НАТО да увеличат разходите си за отбрана.
Тереза Мей похвали "скъпоценната и дълбока" специална връзка между САЩ и Великобритания. В същото време Мей призна за различия с Тръмп за климатичните промени и Иран. Великобритания продължава да подкрепя Парижкото споразумение за ограничаване на глобалното затопляне, от което Тръмп изтегли Съединените щати. Лондон продължава да поддържа и международната сделка за иранската ядрена програма, която бе отхвърлена от американския президент, припомня АП. "Сътрудничеството и компромисът са основата на силните съюзи", каза Мей на Тръмп.
Двамата говориха на съвместна пресконференция, след като британската премиерка прие американския президент в резиденцията си в Лондон. Тръмп заяви, че съюзниците в НАТО нямат друг избор, освен да увеличат военните си разходи и повтори искането си всички натовски страни да отделят по 2 процента от своя БВП годишно за отбрана.
"Премиерът и аз сме съгласни, че съюзниците ни в НАТО трябва да увеличат разходите си отбрана. Очакваме все повече страни да покрият минималното изискване за 2 процента от БВП. За справяне с днешните предизвикателства всички членове на алианса трябва да изпълняват задълженията си. Нямат избор", заяви Тръмп.
Той заяви, че както бившият външен министър Борис Джонсън, така и сегашният Джереми Хънт са силни кандидати за следващ премиер на Великобритания. На въпрос за друг от кандидатите за поста - министъра на околната среда Майкъл Гоув, Тръмп отвърна, че не го познава и не знае дали той би се справил на поста. "Джереми, кажи ми", обърна се Тръмп към присъстващия Джереми Хънт, предизвиквайки смях сред присъстващите.
Тръмп заяви, че САЩ и Великобритания могат да изгладят разногласията си по използването на технология от китайската телекомуникационна компания Хуавей от британците. Той увери, че не очаква "никакви ограничения" в обмена на разузнавателна информация между Вашингтон и Лондон, ако Великобритания не ограничи използването на технология на Хуавей.
Президентът на САЩ заяви, че заплахата му да наложи мита на Мексико вероятно ще влезе в сила от следващата седмица като начин да окаже натиск на южната си съседка да ограничи имиграцията в САЩ. "Не ща да чувам, че Мексико се управлява от картелите. Мексико трябва да спре това нашествие в нашата страна", заяви Тръмп.
Той определи хилядите хора, които демонстрираха в Лондон срещу визитата му във Великобритания, като "малък протест". Тръмп заяви, че е видял само една малобройна демонстрация и определи медийните съобщения за по-масови протести като фалшиви новини.