Кандидатът на социалистите за председателския пост на Европейската комисия Франс Тимерманс защити във Варшава идеята за въвеждането на минимална заплата във всички-страни членки. Това, по думите му, може да намали нарастващата поляризация между богатите и останалите.
"Имаме нужда от минимална заплата в ЕС, равняваща се във всяка членка на 60 на сто от средната заплата за страната", каза холандският политик, цитиран от БТА.
Тимерманс участва в дебат, организиран преди изборите на Европейския парламент от полските социалдемократи. "Трябва да се сложи край на труда, заплащан по 3 евро на час", подчерта Тимерманс.
Според него прекалено често работещите в Източна Европа получават значително по-ниско заплащане от колегите си в Западна Европа, а в същото време разходите за живот не са толкова различни. В 22 страни от ЕС от общо 28-те има официално обявена минимална заплата. Само че разликите са изключително големи от минимума от 460 лева (235 евро) бруто на месец през 2017 година в България до 1999 евро в Люксембург, което прави съотношение едно към 9. Това съотношение обаче става едно към три, ако тези заплати се съотнесат към разходите за живот във всяка страна.
Тимерманс призовава и за облагане с около 18 процента на големите компании в зависимост от печалбите им, създадени в ЕС, както и за социална европейска политика, за да се намали разликата в жизненото равнище между богатите и не толкова богатите страни.