Пространството за неправителствените организации, правозащитниците и изразяващите критично мнение журналисти в Унгария е станало "много тясно и ограничено".
Това заяви днес комисарят на Съвета на Европа по правата на човека Дуня Миятович, цитирана от ДПА. Правозащитниците и организациите на гражданското общество са подложени на кампании за оклеветяване и им се налагат данъци, възприемани като наказателна мярка срещу тях, каза Миятович след петдневно посещение в Унгария. Консервативното правителство на унгарския премиер Виктор Орбан е в конфликт с европейските органи по редица мерки, включително 25-процентен данък за неправителствени организации, подпомагащи мигрантите, както и криминализирането на някои форми на подпомагане на мигранти, отбелязва ДПА.
Новите ограничения накараха през декември работещия с американско финансиране Централноевропейски университет да реши да се премести от Будапеща във Виена. Орбан е особено гласовит противник на имиграцията и бежанците, въпрос, който беше изрично повдигнат от Миятович. "В Унгария кандидатите за убежище не са в състояние да упражнят правото си на закрила, предоставяна на бежанците, съгласно международното и европейското право", отбеляза комисарят. Миятович изрази безпокойство и във връзка с независимостта на планираната да бъде създадена система от административни съдилища, които ще се произнасят по дела, свързани с властите.
Унгария е изправена пред "много взаимосвързани предизвикателства в областта на правата на човека", каза комисарят и отбеляза, че "има отстъпление в областта на правата на жените и равенството между половете". Унгария в момента е обект на наказателни процедури в ЕС за върховенство на закона и бежанската си политика.