Курсове за квалификация и обучение на италиански език за имами се откриват в Рим, потвърди днес генералният секретар на Ислямския културен център Абделах Редуане.
"На асамблеята на имамите в Рим в събота вечер решихме да открием курс по италиански език за обучение на водачите от ислямския култ, намиращи се в столицата, който ще се провежда всяка събота в училището при Голямата джамия," посочи той.
Решението се оценява в медиите като "огромен знак за сътрудничество по направленията за превенция на тероризма, разработени от италианските служби за разузнаване и сигурност".
Имамът е духовен глава и водач на общност в исляма, като е прието титлата да се използва и за лидери на религиозно-политически движения. Ислямският културен център за Италия е единствената ислямска институция, призната от държавата с постановление на президента на републиката от 1974 г. Той отговаря за религиозните и културните аспекти в дейността на мюсюлманските общности в страната и изпълнява функцията на настоятелство на Голямата джамия в Рим.
Преди две седмици министърът на вътрешните работи Анджелино Алфано обяви документ за въвеждане на задължителен религиозен статус "италиански имам" за проповедниците на исляма. Той ще бъде присвояван индивидуално с постановление на вътрешния министър. Решението е резултат от консултациите на Анджелино Алфано с водачи на мюсюлманските общности в страната, както и със Съвета за отношенията с италианския ислям - консултативен орган, оглавяван от министъра и съставен предимно от представители на италианските академични и експертни среди. Документът определя основните изисквания за придобиване на статус "италиански имам".
Кандидатите за имами периодично ще преминават курсове на обучение по теми, свързани с конституционния ред и насочени към стимулиране на интеграцията, социалното приобщаване и междуверския диалог. Те са длъжни да владеят добре италиански език, на който единствено ще проповядват. Изисква се също да познават основните аспекти на италианската история и култура, да се отнасят с уважение към вярващите от други изповедания и да са в състояния да прокарват конституционните принципи в оглавяваните от тях общности. В процесите на обучение и усъвършенстване на имами ще участват италианските висши учебни заведения - както държавни, така и частни - а мюсюлманските общности ще допринасят с дял от финансирането. Всеки италиански имам, утвърден с постановление на министъра на вътрешните работи, ще получи свободен достъп до болници, гробни полета и центрове за приемане на имигранти, а също така и до затворите, където съществува най-голяма опасност от разпространяване на ислямски фундаментализъм и вербуване на мюсюлмани от джихадистки терористични организации.
Междувременно 30 депутати от различни парламентарни групи предприеха законодателна инициатива за нов закон, който да открие "културен фронт" срещу ислямистката радикализация. Инициативата съответства на позицията на Италия, настоятелно поддържана в рамките на Европейския съюз (ЕС) от премиера Матео Ренци, според когото борбата срещу джихадизма не може да се води единствено с неотменимите средства на разузнаването и полицията, но трябва да включва и "решаваща културна битка". Целта е да се дава отпор на ислямистката радикализация там, където тя вербува най-много привърженици и симпатизанти - в учебните заведения, на работните места и в затворите.
Законопроектът е внесен за обсъждане в Комисията по конституционните въпроси, министерския съвет и вътрешните работи. Според един от вносителите Андрея Манчули - депутат от Демократическата партия и водач на италианската делегация в Парламентарната асамблея на НАТО - става дума за законодателен акт, който е в подкрепа на действащия закон за антитероризма и отговаря на интересите на органите за обществен ред и сигурност.
Това мотивира предложението да се създаде национален комитет за противопоставяне на радикализацията, обединяващ най-големите италиански експерти в тази област, които с идеи и предложения да подпомагат дейността на държавните органи за превенция, разузнаване и полиция, поясни Манчули, който курира доклада на Парламентарната асамблея на НАТО относно джихадисткия тероризъм.
Бившият заместник-главен прокурор и депутат от партията "Граждански избор за Италия" Стефано Дамбруозо също изтъкна, че предлаганият законопроект и действащият закон за антитероризма са взаимно допълващи се. Предвиждат се инвестиции в учебните заведения и нововъведения в затворите, както и създаването на портал в интернет за идентифициране на опасни субекти и предприемане на мерки за тяхното социално интегриране, допълни той.
След атентата в Бангладеш, в който джихадисти инквизираха и убиха девет италиански граждани, председателката на дясната опозиционна партия "Италиански братя" Джорджа Мелони излезе с предложение да се обяви за престъпление ислямският интегрализъм, който проповядва превръщането на една от формите на исляма в универсална религия, пише БТА.