Лидерите на лагера за излизане на Великобритания от Европейския съюзпредставиха днес план за втвърдяване на имиграционната политика, по който ще започнат да работят, ако спечелят референдума на 23 юни. Планът засяга гражданите на страните от ЕС и е разработен по австралийски модел, предаде АФП.
На следващите парламентарни избори ще създадем истинска имиграционната точкова система по австралийски модел, се казва в съвместно изявление на бившия кмет на Лондон Борис Джонсън, министъра на правосъдието Майкъл Гоув, държавния секретар по заетостта Прити Пател и депутатката Гизела Стюарт. Автоматичното право на гражданите на ЕС да идват да живеят и да работят във Великобритания ще бъде отменено, се казва в документа. В него се подчертава, че гражданите на ЕС, пребиваващи вече във Великобритания, няма да бъдат засегнати от новия план за имиграционната политика
Според тази нова система, вдъхновена от изключително ограничителната имиграционна политика на Австралия, всяка молба за разрешително за пребиваване и за работа във Великобритания ще бъде разглеждана в зависимост от компетенциите и квалификациите на онзи, който я подава. Националността няма да се взима предвид при разглеждането на молбите. За да получат разрешително за пребиваване, икономическите имигранти трябва да бъдат квалифицирани за поста, за който кандидатстват, казват още привържениците на лагера за излизане от ЕС. Те уточняват, че доброто владеене на английски език може да се изисква за някои постове. През 2015 г. във Великобритания са пребивавали 3 милиона граждани на ЕС, което е двойно повече в сравнение с 2004 г. Темата за миграцията е централна в кампанията за референдума.
Ново допитване до общественото мнение показва, че британските гласоподаватели са разделени поравно в навечерието на референдума, предаде Ройтерс. В допитването на института ЮГъв, направено за в. "Таймс", 41 процента от анкетираните казват, че ще гласуват за оставане в ЕС. Същият процент казват, че ще гласуват за излизане. 13 процента не знаят все още как ще гласуват, а 4 процента нямат намерение да участват в гласуването. В допитването са участвали 1735 души.