Дебатът за Брекзита раздели два съседни английски града

  • 08 юни 2016 12:29

  • 2744
  • 1
Дебатът за Брекзита раздели два съседни английски града
© Getty Images/Guliver

Кеймбридж и Питърбъро ги делят само 60 километра, но двата английски града трудно биха могли да бъдат по-различни, става ли дума за приближаващия британски референдум за излизане или оставане на страната в Европейския съюз.

Кеймбридж, известен с 800-годишния си университет и с преуспяващ високотехнологичен сектор, е убеден привърженик на членството в ЕС, показват проучвания на общественото мнение. Питърбъро обаче стана силно евроскептичен под натиска на многото имигранти от Източна Европа.

Академичният потенциал на Кеймбридж е голяма притегателна сила за изследователи, учени и изобретатели от страните от ЕС, които се възползват от правото си на свободно движение в ЕС. Мнозина се опасяват, че може да загубят правото да работят във Великобритания, ако на 23 юни страната гласува за излизане от блока, пише Ройтерс.

"Би трябвало да улесняваме най-добрите да идват тук и да дават своя принос, а не да ги затрудняваме", казва Джулиан Хупърт от групата "Учени за ЕС", бивш депутат от Кеймбридж.

"Хората, които живеят тук, хората които работят в университетите, които работят в сферата на високите технологии, в болниците, наистина се притесняват какви ще са последиците. За тях нещата може да се развият зле, ако излезем от ЕС", добавя Хупърт.

Но много жители на Питърбъро се оплакват от драстичното нарастване на имиграцията, предимно от Източна Европа, казвайки, че тя създава напрежение с жилищата, обществените услуги и социалното единство.

Плакати, призоваващи за напускане на ЕС, може да се видят в катедралния град, където, както и на на много други места във Великобритания, вече има полски магазини за хранителни стоки, литовски ресторанти, български строители и румънски водопроводчици.

Питърбъро привлече много мигранти в земеделския си сектор и предприятията си за пакетиране и е сред най-бързо растящите градове във Великобритания с темпове на растеж, надхвърлящи повече от два пъти средните за страната за периода 2004-2014 г., според групата за анализи "Център за градовете". През февруари той беше на второ място по евроскептицизъм във Великобритания, според проучване на ЮГов.

"Аз съм за имиграцията, но тази страна става малко пренаселена за територията, с която всъщност разполагаме", казва Хана Купър, жителка на града. "Затова ще гласувам за излизане от ЕС".

Агитиращите за напускане на ЕС казват, че очакват поне 60 на сто от гражданите на Питърбъро да гласува за Брекзит. Но не всички се оплакват от притока на източноевропейци, пише БТА.

"Стига хората да работят и да допринасят за икономиката, аз нямам никакви проблеми, че тук идват хора", казва продавачът на цветя Том Килигрю. "Не ме притеснява ни най-малко", добавя той.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
2744 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2016.06.08 | 16:49

1
"Гордите" педали от Албиона ,да се благодарят ,че българи ,поляци и румънци им вършат "черната "работа !Инак ще си измърсят ,"чистите " дупета !

Добави коментар

Водещи новини