По последни социологически проучвания привържениците на излизане на Великобритания от ЕС са с няколко процента повече. Още от самото създаване обаче на обединена Европа Великобритания има двойствена позиция.
Това каза в интервю за БНР Гергана Паси. Днес Британското посолство и неправителствената организация "ПанЕвропа България" организират публична дискусия на тема "Бъдещето на Великобритания в Европейския съюз". "Днешният дебат се случва броени дни преди Европейския съвет, който на 19-и февруари ще предопредели възможността за консенсус. Четири са основните точки, по които страните в момента преговарят. Ние видяхме, че и самият британски премиер обиколи всичките държави-членки в подготовка на европейското обществено мнение. Заговори се включително за т.нар. shuttle diplomacy. Част от тях са неща, които и европейските институции и европейските граждани, като че ли могат спокойно да преглътнат – като обичайното възражение на британските политици срещу такива формулировки като все по-близък съюз, т.е. те очевидно са притеснени,че Европа върви към все по-задълбочена политическа интеграция, до темата за конкурентоспособност. Големият интерес на Европа, от всичко, което наблюдавам като прогнози и анализи, големият интерес и на Великобритания е Великобритания да остане член", допълни тя.
"Въпросът е вече, колко популисткото говорене, което доби сериозни размери в Европа, ще доминира в тази дискусия. Въпросът за социалните придобивки е нещо, което ще има най-непосредствено въздействие върху българите, в случай на позитивен изход, т.е. повечето британци да решат оставане Великобритания в ЕС. Тепърва ще стартира процесът за дискусия по отделните детайли под формата на директиви, декларации и т.н., и тогава много по-голяма част от картината ще ни стане ясна. Великобритания е държава, която през годините много спечели от свежия прилив на работна ръка", каза още Гергана Паси.