Руска медия: Италия има симпатии към нас

gettyimages
share

Руският президент Владимир Путин се очаква да обсъди днес в Милано с италианския премиер Матео Ренци широк кръг от въпроси, засягащи двустранното сътрудничество - най-вече в търговско-икономическата и енергийната сфера, също и актуални международни проблеми. След това лидерът на Русия ще разговаря в Рим с президента на Италия Серджо Матарела - това ще бъде първата им среща, пише "Росийская газета".

Напоследък Путин рядко прави посещения в далечни страни и особено в Европа, отбелязва "Московский комсомолец". Вестникът припомня последните визити на руския президент в европейски държави - Сърбия, Италия и Унгария, като изтъква, че "този график естествено не е случаен. Всички изброени страни, макар в различна степен, все пак симпатизират на Русия", пояснява изданието.

В коментар за твърдата риторика на държавните лидери от Г-7 на срещата им тези дни в Бавария прессекретарят на Путин Дмитрий Песков специално посочи "нюанси в подходите сред участниците" във форума, напомня всекидневникът и го цитира: "Някои представители споменават, че е необходим диалог с Русия и е невъзможно да се решават сериозни проблеми без такъв диалог". "Някои представители" естествено означава на първо място Италия. А думите на Песков са буквален цитат от словото на италианския външен министър Паоло Джентилони, посетил Москва миналата седмица. През последните месеци двустранните контакти по външнополитическа линия, в икономиката и културата се активизират, пише "Московский комсомолец", като се позовава на Юрий Ушаков, помощник на руския президент.

Вестникът изброява неотдавнашни и предстоящи взаимни посещения. Италиански политици настояват, че разликата в позициите относно конфликта в Украйна не бива да предизвика замразяване на отношенията между Русия и Европа и да спре икономическото сътрудничество. Заради санкциите стокообменът между двете страни намаля миналата година с 10 на сто, а през първото тримесечие на 2015 г. - с 25 процента. Според собствените им оценки италианските бизнесмени са изгубили над 1,4 млрд. долара и открито се обявяват против продължаване на санкционния режим.

Освен това, Рим приканва да не бъдат забравяни ролята и помощта на Русия в уреждането на международни кризи, включително тази в Сирия. Курсът към "лош мир" вместо "добра война" с Кремъл дейно се подкрепя от бившите италиански премиери Силвио Берлускони и Романо Проди, добавя изданието.

Вестниците цитират източници от руските властови структури, които допускат, че по време на визитата Владимир Путин ще има среща и с Берлускони. Става дума за частна среща, подчертава Песков, цитиран в "Комерсант". Домакинът ще почерпи руския президент с пармезан и други деликатеси, забранени за внос в Русия в отговор на западните санкции, подмята "Московский комсомолец".

Следобед Путин ще посети Ватикана и за втори път ще се срещне с папа Франциск, с когото разговаря през ноември 2013 г., напомня руският печат. "Ще бъдат обсъдени двустранните отношения, актуални международни проблеми, по-специално ситуацията в Украйна с акцент върху междуконфесионалните отношения и дейността на украинските католици. Естествено, ще бъде засегнато положението на християните в Близкия изток и необходимостта от защита на техните интереси", цитира "Росийская газета" президентския помощник Юрий Ушаков. Той предполага че Путин и Франциск ще обсъдят и евентуални контакти в бъдеще. "Не зная дали ще стане въпрос за посещение на папата в Москва, защото въпросът засяга не само междудържавните, но и църковните отношения", казва Ушаков.

Исторически погледнато, Москва с претенциите си да бъде център на православието и Светият престол са били в твърде сложни отношения, но днес позициите им са близки като никога досега, пише "Лента". Руският лидер и понтификът се ръководят от доста сходни политически и идеологически ориентири - това прави предстоящата им среща интересна и важна и за двамата, допълва електронният вестник. Визитата на Путин във Ватикана ще стане пробен камък за потенциала на бъдещия диалог между Москва и Светия престол, твърди италианският аналитик Марко Ди Лидо, чиято статия помества "Лента".

И Путин, и Франциск се обявяват против ислямския фундаментализъм, смятат го за терористична идеология. Колкото до диалога с Иран, и Русия, и Ватикана са абсолютно убедени, че Техеран трябва да се върне в центъра на близкоизточния политически живот и постепенно да се вдигне международният бойкот, чийто инициатор бяха САЩ, посочва експертът. Украйна винаги е била ябълка на раздора между Ватикана и Москва, главно заради противоречията между Украинската униатска и Руската православна църква, напомня той. На днешната среща според него "неминуемо ще се говори и за украинската криза, и за вятъра на нова студена война, който духа днес в Европа".

Колкото до събитията в Донбас и отделянето на Крим от Украйна, Ватикана следва изключително предпазлив дипломатически курс - постоянно призовава за мир и същевременно упреква Запада и Русия, че не са способни да поведат конструктивен диалог. Доста уверено можем да предположим, че на днешната среща папа Франциск ще прикани президента на Русия да направи всичко възможно, за да се намали напрежението и да се гарантира спазване на духа и буквата на вторите Мински споразумения, пише Марко Ди Лидо.

Водещи новини

Още новини