Изборите в САЩ : кога ще се разбере кой е новият президент?

  • 05 ноември 2024 14:29

  • 5523
  • 1
Изборите в САЩ : кога ще се разбере кой е новият президент?
© Getty Images, архив

Първите изборни секции в САЩ вече отвориха врати, а светът тръпне в очакване да разбере какъв ще бъде крайният резултат от една от най-скъпите и оспорвани предизборни кампании в историята на страната.

Всичко по темата:
Президентските избори в САЩ - Харис срещу Тръмп 499

На американците им предстои да гласуват за президент, Конгрес, щатски законодателни събрания и някои постове в местната власт. До дългоочаквания 5-ти ноември общо 81 937 982 са гласували предсрочно в цялата страна, съобщи АФП.

Денят е обявен за неработен в цялата страна, за да се насърчат хората да дадат своя вот.

Снощи кандидатите за президент направиха своите последни късни изказвания пред потенциални гласоподаватели в щати на бойното поле. В последния митинг на бившия президент Доналд Тръмп той заяви, че неговият истински опонент не е вицепрезидентът Камала ХарисКамала ХарисКамала Харис е родена на 20 октомври 1964 година в Оукланд, САЩ, в семейство на имигранти., а „злата демократическа система". Демократката Камала Харис избра да не споменава опонента си, но приключи 107-дневната си кампания с обещанието да „обърне страницата на едно десетилетие на политика, водена от страх и разделение".

Надпреварата за Белия дом беше изпълнена с драматизъм, включително два опита за убийство на Доналд ТръмпДоналд ТръмпДоналд Тръмп - американски бизнесмен и политик Доналд Тръмп е роден на 14 юни 1946 г. в нюйоркския, и също така бе белязана от надпревара в една разединена страна.

Всеки от двамата съперници е уверен в победата си. Ако се вярва на социологическите проучвания, всичко ще се сведе до няколко десетки хиляди гласа в седем ключови щата. Така наречените колебаещи се щати са от огромно значение за изборите, тъй като не са ясно ориентирани към нито една от двете големи партии. Това са Мичиган, Аризона, Невада, Уисконсин, Пенсилвания, Джорджия и Северна Каролина. Двамата опоненти вложиха усилията си основно да разширят електората си в тях.

Ето какво да следите по време на американските избори:

Президентските избори в САЩ: Как работи избирателната колегия и каква е избирателната система

В колко отварят изборните секции и кога затварят?

В зависимост от щата, най-ранните изборни секции отварят врати в 6 часа местно време, а някои малки населени места гласуват първи още в полунощ. По традиция от 1960 г. шестимата гласоподаватели в Диксвил Ноч, затънтено населено място насред горите на Ню Хемпшир на североизточната граница на САЩ с Канада, гласуват първи в 12 ч. вечерта на 5 ноември. После Ню Йорк, Кънектикът, Индиана, Кентъки, Мейн, Вирджиния, Ню Джърси и Ню Хемпшир поставят начало на вота в 6 ч. сутринта. Следвани са от Охайо, Северна Каролона, Западна Вирджиния и Вермонт, чиито избирателни секции отварят врати в 6:30 сутринта. Най-голяма част от щатите отварят в 7 ч. сутринта, а някои, сред които са Аризона, Тексас и Айова започват последни в 8 ч. сутринта. Най-рано, в 18 ч. местно време, затварят секциите в Индиана и Кентъки, а последни затварят в полунощ на 6-ти ноември в Аляска и Хавай, пише "24 часа".

Гласуването на президентските избори в САЩ започна на източното крайбрежие

Кога ще стане ясно кой е следващият президент на САЩ?

Американските медии ще обявят предварителните резултати от гласуването на обикновените граждани на изборите за президент на САЩ в първите часове след затварянето на избирателните секции. Това обаче не са официални данни, а по-скоро оценки на събраната през деня информация от интервюирани лица и от наблюдение на изборния процес. Може да отнеме дни, дори и няколко седмици, докато се обявяват официалните цифри от преброяването във всеки щат. Следва ролята на избирателната колегия.

Каква е ролята на избирателната колегия в САЩ?

Отвъд океана последната дума не е на избирателите, а на една не толкова добре позната у нас структура, наречена Избирателна или Електорална колегия. Когато американците упражняват правото си на вот, те излагат предпочитанията си кратко и ясно: Камала Харис или Доналд ТръмпДоналд ТръмпДоналд Тръмп - американски бизнесмен и политик Доналд Тръмп е роден на 14 юни 1946 г. в нюйоркския. За да се защити ролята на 50-те щата обаче, независимо колко са големи те, този избор не се прави на национално ниво, а на щатско.

Всеки щат има брой електорални гласове, приблизително в съответствие с броя на населението му. В Избирателната колегия има общо 538 гласа - точно колкото са и членовете на Конгреса на САЩ (съставен от 435 представители и 100 сенатори), плюс три гласа се дават на Окръг Колумбия, където се намира столицата Вашингтон.

Спечелването на един от 50-те щата става с получаването на повече от 50%. Ако този фактор е налице, то кандидатът получава целия щат и си приписва всичките му точки. Например, ако кандидат спечели 50,1% от гласовете в Тексас, той получава всичките 40 електорални гласа на щата. Гласовете се разпределят от предварително избрани членове на всяка партия, които гласуват според волята на народа. В случая съкрушителната победа в определен щат не е фактор, тъй като тя дава същия брой точки, както и съвсем малко мнозинство. Единствените два щата, в които точките може да се разпределят между опонентите, са Мейн и Небраска.

Кандидатът трябва да получи минимум 270 точки, за да спечели президентския пост. Калифорния има най-много гласове - 54, докато шепа слабо населени щати като Уайоминг, Аляска и Северна Дакота, както и столичния Окръг Колумбия разполагат с минимума - три.

Следователно изборната надпревара е въпрос на чиста математика и стратегически подход, тя не се определя пряко от волята на народа. Това гарантира ключовата роля на всеки щат, независимо от населението му.

Проф. Попов: Изборите в САЩ са определящи за целия свят и в частност за България

Могат ли членовете на избирателната колегия да не се съобразят с волята на народа, а да гласуват както те намират за правилно?

Членовете на избирателната колегия не са задължени от конституцията да гласуват в съответствие с волята на народа, но някои щати имат закони, които забраняват това своеволие. Най-често членовете в колегията обещават предварително какъв ще бъде вотът им. Те са представители на съответната политическа партия, което прави избора им предвидим. В редките случаи, когато има отклонение от волята на народа, този член, който подкрепи друг претендент за президентския пост, може да бъде глобен, дисквалифициран и заменен от заместващ избирател.

Въпреки това в историята на САЩ има случаи на "неверни избиратели". През 2016 г. 7 от 538 електори дадоха гласа си за кандидат, който не е победил на президентските избори. Това беше необичайно голям брой. Това бяха загубени гласове, разпръснати безсмислено, за да не подкрепят основните претенденти Хилари Клинтън и Доналд ТръмпДоналд ТръмпДоналд Тръмп - американски бизнесмен и политик Доналд Тръмп е роден на 14 юни 1946 г. в нюйоркския. От тези общо 7 електори 5 трябваше да гласуват за Клинтън, а двама - за Тръмп, припомня Си Би Ес Нюз.

Защо колебаещите се щати играят важна роля?

По американска традиция не твърдият електорат, а седемте колебаещи се щата определят резултата от изборите. Това се дължи на факта, че чисто исторически населените места са променяли мнението си и са подкрепяли както демократи, така и републиканци. Затова обикновено опонентите за президентски пост съсредоточават голяма част от средства и усилията си в тези райони, тъй като спечелването само на 3 от общо седемте колебаещи се щати, може да бъде достатъчно за победата. Подходът е засилен допълнително от избирателната система в страната, която присъжда всички гласове на определен щат на този кандидат, който успее да спечели над 50% от вота.

Хронология от изборите до встъпването в длъжност на новия президент:

5 ноември: Изборен ден

- По-късно през ноември: може да отнеме дни, преди изборният резултат да стане известен, особено ако резултатът е много оспорван. В такъв случай и бюлетините по пощата са фактор.

26 ноември: Тръмп ще стане първият действащ или бивш президент на САЩ, осъден за престъпление. Тогава той трябва да бъде осъден по делото за подкуп на порноактрисата Строми Даниелс. Тръмп отрича да е извършил нарушение. Първоначално присъдата трябваше да се състои на 18 септември. Беше отложена заради изборите

17 декември: Избирателите, които заедно образуват Избирателната колегия, се срещат в съответните си щати и окръг Колумбия, за да изберат президента и вицепрезидента. Тогава те гласуват от името на народа и партията си.

25 декември: Избирателните гласове трябва да бъдат получени до тази дата от председателя на Сената - роля, изпълнявана от вицепрезидента, в момента Камала ХарисКамала ХарисКамала Харис е родена на 20 октомври 1964 година в Оукланд, САЩ, в семейство на имигранти..

6 януари, 2025 г.: Вицепрезидентът председателства преброяването на гласовете на Избирателната колегия на съвместна сесия на Конгреса, обявява резултатите и победителят.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
5523 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
ШИБАМ КУPBИТЕ НА ФАЩ

2024.11.05 | 15:49

1
КОГАТО НА КАМИЛА СПОНСОРИТЕ И ИЗГЛАДЯТ ГЪРБИЦИТЕ.

Добави коментар

Водещи новини