Чавушоглу: Финландия и Щвеция предложиха да работят с нас, за да разсеят съмненията ни за членството им в НАТО

Getty Images
share

Финландия и Швеция са предложили да работят с Турция, за да разсеят резервите на турското правителство към членството им в НАТО, каза турският външен министър Мевлют Чавушоглу пред журналисти след неформалната среща на министрите на външните работи на НАТО днес в Берлин, съобщи „Хюриет дейли нюз“.

Чавушоглу проведе в Берлин тристранна среща с колегите си от Швеция и Финландия Ан Линде и Пека Хаависто.

Турският външен министър подчерта на пресконференцията, че Турция винаги е подкрепяла политиката на отворени врати на НАТО и посочи за пример позицията на страната си към скорошното разширяване на Алианса на Балканите, но отбеляза, че случаят на Финландия и Швеция е различен.

„На срещата на НАТО ние казахме на страните-членки, че Швеция и Финландия подкрепят терористична организация. По-конкретно ние открито поставихме въпроса за помощта във въоръжение от Швеция“, каза Чавушоглу.

Той подчерта, че между членките на Алианса е нужна солидарност, когато става дума за въпроси от сферата на сигурността. „Страните, които се срещат с [членове на] Кюрдската работническа партия (ПКК) трябва да се откажат от позицията си“, заяви турският министър на външните работи. ПКК е смятана за терористична организация от Турция, ЕС и САЩ.

Ограниченията по отношение на Турция в отбранителната индустрия също трябва да бъдат вдигнати, каза той. „Неприемливо е страна-членка на НАТО да налага ограничения на съюзниците си“, отбеляза Чавушоглу.

Официално: Финландия се кандидатира за НАТО

По отношение на срещите си с външните министри на Швеция и Финландия Чавушоглу заяви: „Те казаха, че разглеждат ПКК като терористична организация и че позицията им ще се запази. Имаше предложение да направим проучване, за да бъдат адресирани безпокойствата ни и по други въпроси.“

Чавушоглу отбеляза, че не е имало конструктивна позиция от страна на шведската външна министърка Ан Линде, и отправи критика към „негативните“ изказвания на шведски официални представители. „Финландският външен министър (Пека Хаависто) заема по-реалистична позиция“, каза Чавушоглу и допълни, че турските резерви „не са заплаха, не са пазарлък, нито популизъм“.

Водещи новини

Още новини