Министрите на външните работи на страните от НАТО ще обсъдят тази седмица бъдещето на мисията в Афганистан, съобщи генералният секретар на пакта Йенс Столтенберг. Той отбеляза, че решенията по този въпрос се очакват догодина.
Столтенберг поясни, че от 100 000 служители на алианса в Афганистан по-рано, заети с бойни мисии, днес там работят около 11 000 военни от пакта, които обучават местните сили за сигурност. Дори и след решението на САЩ да се изтеглят, в Афганистан остават военни представители на 40 други държави, отбеляза той.
По неговите думи, въпреки решението на Вашингтон за прибиране на контингента, САЩ ще продължат да допринасят за операцията с разузнавателни данни и въздушен превоз. Столтенберг посочи, че най-добрият подход е в обучението на афганистанските сили за сигурност, за чиято дейност са осигурени средства до 2024 година.
В договаряното споразумение между САЩ и талибаните се предвижда чуждите войски да се изтеглят от Афганистан до 1 май догодина. Изправени сме пред труден избор, никой не иска да остане там повече от необходимото. Ако напуснем, Афганистан може пак да се превърне в гнездо на международния тероризъм, а ако останем, мисията може да се проточи и насилието да се възобнови. Решението как да постъпим трябва да вземем заедно и съгласувано, заяви Столтенберг.
По неговите думи новоизбраният президент на САЩ Джо Байдън е убеден поддръжник на връзката между Европа и САЩ, и се очаква да посети централата на НАТО в Брюксел в началото на следващата година.
Генералният секретар добави, че догодина ще представи идеи за обновяване на алианса, които да отчитат променената среда на сигурността и нуждата от по-тясна политическа обвързаност между съюзниците.
Столтенберг съобщи, че тази седмица външните министри ще обсъдят също въпроса с растящата мощ на Китай и свързаните опасности и възможности. По неговите думи целта е Пекин да бъде привлечен към контрола над въоръжаването и опазването на околната среда. Той добави, че министрите ще обсъдят действията на Русия с разработването на ново оръжие и наближаващия край на досегашния ракетен договор между Вашингтон и Москва, отбелязва БТА.