Време е за промяна, това е казал президентът на Ливан Мишел Аун, написа израелският в. Аарец.
Държавен глава на близкоизточната страна в обръщение по повод един век от обявяването на т.нар. Велик Ливан е подчертал необходимостта от сериозни реформи в основния закон. "Време е за промяна! Ние трябва да седнем на масата за преговори и да разработим проект за коренни преобразувания в политическата система на Република Ливан. Ние имаме нужда от нови механизми за управление и нашата родина трябва да се превърне в светска държава", е заявил той.
"Ливан от първия си основен закон (1926 г.) до днешна дата се управлява чрез разпределение на първите постове в страната по религиозен принцип: президент - християнин, премиер – сунит и председател на парламента - шиит. Този начин на разпределение на главните властови позиции и в Ливан, и извън него се смята за една от основните причини за огромната корупция и перманентните кризи в икономиката и политиката", посочи още цитирана медия.
Последната криза е била предизвикана след взрива в бейрутското пристанище на 4 август. Вследствие на експлозията, довела до стотици човешки жертви и хиляди пострадали, правителството на Хасан Диаб е подало оставка.
За нов премиер е бил предложен посланикът на Ливан в Германия - Мустафа Адиб. Той е бил предложен от сунитската партия "Бъдеще", подкрепен от шиитските "Хизбула" и "Амал", както и от християнското "Движение на свободните патриоти". В полза на неговата кандидатура се е изказал и френският президент Еманюел Макрон.
"Въпреки че кандидатурата на дипломата за премиер би могла да бъде одобрена в парламента без особени проблеми, той е смятан за носител на страната система", коментира Аарец.
Велик Ливан е бил обявен на 1 септември 1920 г. от Франция, получила територията след разпадането на Османската империя. Шест години по-късно е провъзгласена Република Ливан, останала под контрола във вътрешните и външните работи на Париж. Окончателно Франция се изтеглила от Ливан през 1946 г.