Косовският премиер обвини Запада в отстъпчивост спрямо Сърбия заради страх от Русия

Getty Images/Guliver
share

Премиерът на Косово Албин Курти обвини западните официални представители в "отстъпчивост" към Сърбия, която по думите му е мотивирана от прекомерните страхове, че Белград може да се приближи още повече към Москва, предаде Ройтерс.

В интервю за агенцията от Брюксел вчера Курти каза, че Европейският съюз не успява да играе ролята на "рефер" в прилагането на договореното с посредничеството на ЕС споразумение за нормализиране на отношенията между Белград и Прищина.

От инвазията на Русия в Украйна през 2022 г. Сърбия се опитва да запази баланс между традиционно близките си връзки с Москва и отношенията си със Запада, който е съществен източник на инвестиции, отбелязва агенцията. Тя не се присъедини към западните санкции срещу Русия, но осъди инвазията. 

Официални представители на ЕС и САЩ хвърлиха голяма част от вината върху Курти за липсата на напредък в прилагането на споразумението между Сърбия и Косово, сключено през март миналата година в Охрид, Северна Македония.

Курти обаче отхвърли тези твърдения и заяви, че Западът не обръща внимание на сръбските нарушения на споразумението.

"Искам Брюксел да играе ролята на рефер, който ще надуе свирката винаги, когато има нарушение на споразумението", каза Курти.

"Това, което видяхме през тези две години, е, че когато Белград нарушава споразумението, Брюксел не действа", добави той.

По думите му "отстъпчивостта" на Запада към Сърбия, проявявана от началото на руската агресия срещу Украйна, не е дала резултати и трябва да бъде прекратена.

"Отстъпчивостта към Сърбия през тези две години и половина, откакто започна руската агресия срещу Украйна, не дава резултати. И някой трябва да каже: стига толкова!", подчерта косовският премиер.

Председателят на косовския парламент: Диалогът със Сърбия е мъртъв за тази година

Косово, чието население се състои преобладаващо от етнически албанци, обяви независимост от Сърбия през 2008 г. Сърбия, с дипломатическа подкрепа от Русия, отказва да признае тази независимост.

Курти заяви, че дипломатите и официалните представители, определящи западната политика спрямо Сърбия, проявяват "твърде голяма предпазливост или дори страх" по отношение на Кремъл.

Дипломатическата служба на ЕС, която помогна за постигането на Охридското споразумение, не отговори веднага на молбата за коментар, отбелязва Ройтерс.

Миналата година ЕС наложи ограничения върху икономическата помощ и срещите на високо равнище с правителството на Курти, смятайки го за отговорен за разпалване на насилието в северната част на Косово, където мнозинството от населението е сръбско.

Представители на ЕС и САЩ критикуват Курти и за това, че не е създал асоциация на общините с преобладаващо сръбско население (т.нар. Съюз на сръбските общини), която да им осигури известна степен на самоуправление.

Сърбия настоява, че асоциацията трябва да бъде създадена преди други стъпки за нормализиране на отношенията и обвинява Курти, че блокира напредъка в подкрепяния от ЕС диалог.

В интервюто Курти заяви, че е готов да говори за "самоуправление" на сърбите, но не иска да приеме нищо, което би подкопало Косово като държава.

Той също така заяви, че не е правилно от страна на Запада да се фокусира толкова много върху един въпрос, докато между Сърбия и Косово има широк кръг от споразумения, които Белград не е спазил, отбелязва БТА.

Водещи новини

Още новини