Премиерът на Косово Албин Курти съобщи, че в северната част на страната, населена със сърби, ще бъдат разположени повече косовски полицаи заради инцидентите там вчера.
„Престъпните групировки са увеличили нападенията си в Северно Косово. Те знаят, че идва краят им. Правителството на Косово не се договаря с тях и не ги толерира. Бомбите, които хвърлят, куршумите, които изстрелват и маските, които носят са знак за тяхното политическо и народно безсилие. Заради тези престъпления и въоръжени нападения на север от река Ибър, ние ще осигурим повече косовски полицаи, защото ще се води разследване и наказателното преследване на тези престъпници, на които плаща Сърбия“, заяви Курти, цитиран от БТА.
„Многобройните нарушения на закона няма да бъдат простени, а тенденциите към престъпната дестабилизация ще се провалят“, посочи още премиерът в Прищина.
Разделението в четирите общини в Северно Косово, според Курти, не е на сърби и албанци, а на престъпни групировки и граждани.
Напрежението в Северно Косово ескалира вчера. Косовската полиция съобщи, че са били чути експлозии и изстрели, когато е ескортирала представители на централната избирателна комисия при посещение в общини в Северно Косово.
Косовските медии информираха, че протестиращи са разрушили офисите на избирателната комисия в Зубин Поток.
Сръбските кметове в Северно Косово заедно с местните съдии и около 600 полицаи подадоха оставки миналия месец в знак на протест срещу решението на косовското правителство да замени сръбските автомобилни регистрационни номера с косовски. Въпреки че Прищина се съгласи да отложи въвеждането на новите номера с няколко месеца, сърбите все още не са се върнали на позициите си в косовските институции.
Косовската избирателна комисия насрочи общински избори за 18 декември в населената предимно със сърби северна част на Косово, но повечето сръбски партии в балканската страна се отказаха от участие в тях.
Около 50 000 етнически сърби, живеещи в Северно Косово, отказват да признаят косовските власти и продължават да се смятат за част от Сърбия.
Косово е признато за независима държава от около 110 държави, но не и от Сърбия, Русия, Китай и пет страни членки на ЕС (Гърция, Кипър, Румъния, Словакия и Испания).
Белград и Прищина обещаха вчера, че ще останат ангажирани с диалога за регулиране на отношенията си, който се води под егидата на ЕС от 2013 година.