Турският президент Реджеп Тайип Ердоган замина за Техеран, където днес ще участва в среща за Сирия с колегите си от Русия и Иран, Владимир Путин и Ебрахим Раиси.
Всяко посещение в иранската столица е важно. Този път обаче, като се вземе предвид активността на процесите в региона, може да се каже, че тази визита е от особена важност за Турция, предвид на отношенията й със страните от Персийския залив, които в последно време се подобриха или се нормализираха.
В Техеран Ердоган първо ще участва в 7-ата среща на Съвета за сътрудничество на високо равнище между Турция и Иран.
След това той ще се включи в срещата в троен формат с президентите на Русия и Иран, която ще бъде посветена на Сирия.
Според пресслужбата на турския президент се очаква тримата да обсъдят актуалната ситуация в Сирия, включително политическия процес, проекта за нова конституция и борбата срещу тероризма.
Много важен за Турция е въпросът за връщането на сирийските бежанци обратно, който създава сериозно безпокойство на Ердоган във вътрешнополитически аспект поради силното недоволство дори на собствения му електорат срещу бежанците.
Срещата в Техеран ще се състои на фона на плановете на Турция за въоръжена намеса в Сирия за създаване на 30-километрова зона за сигурност.
Миналия месец турският парламент гласува нов мандат на армията за трансгранична операция в съседната страна, предава БТА.
Техеран и Москва, които подкрепят режима на президента Башар ал Асад, обаче се обявиха против подобна офанзива. Анкара от своя страна поддържа бунтовниците.
Ето защо се очаква това да бъде критичният въпрос в разговорите.
Със сигурност се очаква Ердоган отново да изрази решимостта на Турция да проведе офанзивата в Сирия, която счита за жизненонеобходима за националната си сигурност.
Русия, Турция и Иран са тримата основни чуждестранни играчи във войната в Сирия от началото на 2011 година.
Според сайта на турската проправителствена телевизия "А Хабер" към момента Иран е в позицията на страна, стремяща се да заеме в Сирия мястото на Русия, която се изтегли от там.
"Следователно Русия може да изпълнява ролята на посредник между Турция и Иран, когато става въпрос за трансграничната операция. Със сигурност очите на света ще бъдат обърнати днес към Техеран", посочва "А Хабер".