Гърция приветства стъпките на Турция за деескалация на напрежението в Източно Средиземно море, но Анкара трябва да покаже по-голяма ангажираност за подобряване на двустранните отношения, заяви днес гръцкият премиер Кириакос Мицотакис на пресконференция след среща с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг в Атина, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Отношенията между двете съседки и съюзнички в НАТО са помрачени от противоречия за морските граници и за разделения по етническа линия остров Кипър. Напрежението нарасна това лято заради спор за принадлежността на зони в Средиземно море, където Турция изпрати сондажен кораб, като разгневи Гърция. Корабът беше изтеглен в средата на септември.
"Нашата страна приветства като положителна първата стъпка, направена от Турция за деескалация на напрежението", каза Мицотакис, но добави, че сега остава да се види дали Турция е действала с искрени намерения, или това е краткотрайна маневра. Мицотакис добави, че Гърция се е ангажирала да решава всички спорни въпроси с диалог и дипломация.
"Сега от Турция зависи да се затвори пътят на кризата и да се отвори пътят на решението ѝ. Бихме искали да се срещнем на втория път и аз съм оптимист, че това е посоката, по която ще поемем за благото на нашите народи", каза Мицотакис.
Мицотакис каза, че със Столтенберг са обсъдили "всичко, което се случи през последните месеци в Източното Средиземноморие, събитията, които застрашават мира, стабилността и сплотеността на самия алианс. Той изтъкна, че напрежението в Източното Средиземноморие не е двустранен проблем, а засяга всички партньори в НАТО и е предизвикателство за цяла Европа, посочва ТАСС.
Миналата седмица Столтенберг обяви създаването на механизъм за избягване на инцидентни сблъсъци в Източното Средиземноморие като част от усилията за намаляване на напрежението между Анкара и Атина. Механизмът включва и създаване на гореща линия за избягване на инциденти в морето и въздуха.
На пресконференцията в Атина Столтенберг изрази увереност, че механизмът ще помогне също за създаване на условия за дипломатическо решение а кризата.
"Много се надявам, че основните противоречия между двете съюзнички сега ще могат да се насочат към преговори в духа на съюзническата солидарност и международното право", каза генералният секретар на алианса.
Столтенберг изтъкна още, че алиансът е загрижен от увеличаващото се присъствие на Русия в Средиземно море, и призова страните членки да противодействат заедно на това.
"Това има последствия за нашата собствена безопасност и следователно трябва да му противодействаме съвместно", каза Столтенберг.