Ако постигнем компромис с албанците, ще свикаме референдум, на който гражданите ще се произнесат, но съм скептичен, че ще го постигнем, заяви вчера президентът на Сърбия Александър Вучич в парламента, на заседанието, посветено на Косово, съобщава вестник "Данас".
Президентът заяви, че референдумът ще бъде със задължителен характер и "ще бъде така, както реши народът".
"В случай, че няма компромис, албанците ще нападнат сърбите в Косово. Макар да е трудно и да знаем, че НАТО е в Косово, няма да допуснем погром на сърбите. Няма да има отново "Буря" и "Мълния", каза Вучич, който изнесе вчера доклад за Косово пред парламента.
Вучич съобщи, че юридическите органи на Запад са подготвили обвинение във военни престъпления по време на конфликта в Косово на бившия началник на Генералния щаб на Сърбия Любиша Дикович. Вучич получил тази информация от разузнаването. Той напомни, че неотдавна е наградил генерала с най-висшия орден, с който някога е награждаван сръбски военен - Звезда на Караджорджевич първа степен.
Вучич подчерта, че е дошъл в парламента да каже истината така, както отиде в Сръбската православна църква по покана на патриарха, за да "видим точно къде сме". Президентът добави, че е чакал да дойде в Скупщната, когато има какво да предложи, но можел да каже само, че решението на косовския въпрос е в задънена улица. "Няма продължение на диалога, не знаем какво ще правим с митата, но ако се удаде възможност, ще се борим за компромис", каза той и добави, че някой може да размрази замразения конфликт и "да ни доведе до катастрофа".
"Предстои ни много борба", каза Вучич, който говори два часа и 25 минути и завърши изложението си с думите "Да живее Сърбия". Той обяви, че ще участва в продължението днес на парламентарното заседание, посветено на Косово.
Същевременно в Нови Сад, където бе за формирането на Инициативен комитет на новата си Партия на свободата и справедливостта, опозиционният лидер Драган Джилас нарече "скандално" признанието на Вучич пред парламента, че няма план за Косово, както и това, че на заседанието, до сътрудниците на Вучич, са седели и няколко посланици, включително посланикът на ЕС.
"Как може някой от тях да отиде там, където само преди няколко дни бе линчуван съдия Миодраг Маич. Представлява ли европейска ценност това, в което е превърнат сръбският парламент", запита Джилас.
Той подчерта, че от това става ясно,че опозицията трябва сама да се пребори за промени в Сърбия, но добави, че когато тя победи, няма да бъде длъжна на никого.
Джилас допълни, че няма обяснение защо заплатите в Сърбия са толкова ниски, докато Румъния например отбелязва ръст.
"Обяснението е само едно - тези управляващи презират хората и мислят, че не заслужават по-високи заплати. Сърбия има пари и с правилното им разпределение за много кратък срок може напълно да се преобърне - и учениците да имат безплатни закуски и безплатни учебници, лекарите минимум 1000 евро заплата, учителите - 600 евро", каза Джилас и обеща да направи това в срок от един месец след смяната на сега управляващите, когато неговата партия формира правителство.