Япония започва пробно отстраняване на ядрени отпадъци от АЕЦ ''Фукушима''

gettyimages
share

В повреден реактор на японската атомна електроцентрала "Фукушима" ще бъде изпратена сонда за пробно отстраняване на радиоактивни отломки, съобщава операторът на АЕЦ-а, цитиран от АФП.

Токийската електрическа компания (Tepco) има за цел да извлече малка проба от приблизително 880 тона радиоактивни отпадъци, за които се смята, че се намират в реакторите на ударената от цунами атомна централа. Пробата ще бъде изследвана за улики за състоянието на вътрешността на реакторите и тяхното опасно съдържание. Това е и решаваща стъпка към извеждането на централата от експлоатация.

"Ще продължим внимателно, като поставим безопасността като наш най-голям приоритет", каза представител на Tepco.

Силен трус разлюля Фукушима

Отломките имат толкова високи нива на радиация, че Tepco трябваше да разработи специализирани роботи, които да работят вътре. Премахването му отдавна е наречено най-плашещото предизвикателство в продължилия десетилетия проект за извеждане от експлоатация на атомната централа Фукушима Даичи.

Три от шестте реактора на Фукушима работеха, когато цунами връхлетя на 11 март 2011 г., повреди охладителните системи и ги разтопи, което се превърна в най-лошата ядрена катастрофа след Чернобил. В три блока на централата във Фукушима горивото и други материали се стопиха и след това се втвърдиха в силно радиоактивни "отломки от гориво". Tepco разположи през февруари два мини-дрона и робот с форма на змия в един от трите ядрени реактора, като част от подготовката за задачата за отстраняване, припомня offnews.

Очаква се най-новата сонда, оборудвана с роботизирана ръка, да достигне за около седмица до радиоактивни отломки вътре в реактора. Тя трябва да се появи отново с пробата следващия месец.

Япония започна преди почти година да изпуска отпадъчните води от засегнатата централа в Тихия океан. Стъпката предизвика дипломатически спор с Китай и Русия, които забраниха вноса на морски дарове, въпреки че Япония настоява, че изхвърлянето е безопасно, мнение, подкрепено от атомната агенция на ООН.

Водещи новини

Още новини