Артилерийски обстрел на бежански лагер в Мианма, близо до границата с Китай, е причинил смъртта на най-малко двадесет и девет души, сред които жени и деца, съобщиха днес местни източници и медии, цитирани от БТА.
Това е една от най-смъртоносните атаки срещу цивилни, откакто армията взе властта в страната.
В Мианма се разразиха ожесточени конфликти в редица райони след преврата през февруари 2021 г., като милиции на етнически малцинства и движението на съпротивата се борят да подкопаят властта на военната хунта в условията на яростни репресии от страна на силите за сигурност.
Местни източници, в това число и намиращото се в изгнание Правителство на националното единство, обвиниха военните за обстрела, който е бил извършен около полунощ местно време вчера в северния щат Качин.
Говорител на военната хунта обяви, че армията не носи отговорност.
"Водим разследване. Ние винаги се грижим за мира по границата", каза за "Пийпъл мидия" говорителят на военните Зау Мин Тун, като допълни, че взривът може да е дошъл от собствените боеприпаси на етническа въстаническа организация.
Според информация от сътрудници на Ройтерс артилерията е поразила лагер за изселени в границите на Мианма хора, на около 5 километра от базата в граничния град Лайза на Армията за независимост на Качин, която се сражава от години с военната хунта.
Медии в щата Качин информираха за тридесет убити. Агенция Ройтерс прави уговорката, че информацията не е проверена чрез независим източник и че за момента няма коментар от говорител на Армията за независимост на Качин.
Правителството на националното единство осъди "яростното нападение" над цивилни и обяви, че светът трябва да предприеме действия, за да спре жестокостите, и да изправи генералите в Мианма на съд.
"Този акт на военния съвет (Националният съвет за отбрана и сигурност, бел. ред.) е военно престъпление и престъпление срещу човечеството", заяви говорителят на Правителството на националното единство, Кяу Зау, допълвайки, че тази атака до границата с Китай е показала незачитането от страна на хунтата на изискването от съседната държава за мир и стабилност.
Представителството на ООН в Мианма заяви в социалната мрежа "Фейсбук", че е дълбоко обезпокоено от информациите за случилото се, като посочи, че "мирните граждани никога не трябва да бъдат мишена".