Тридесет години след протестите на площад Тянанмън в Пекин и тяхното потушаване, Китай продължава да извършва сериозни нарушения на човешките права. Това заяви правозащитната организация Амнести интернешънъл, предаде ДПА.
В последните години ситуацията с човешките права се е влошила внушително, посочва организацията. "Вместо танкове, китайското правителство сега използва много други средства на репресия", казва Дик Плейтър, експерт по Китай в Амнести. В Китай няма свобода на медиите и свобода на мисълта, нито диалог или дигитално пространство, допълва специалистът.
Положително нещо е, че част от населението може сега да избере местопребиваването си и местоработата си. В допълнение има официално по-строги условия срещу държавния произвол, например при прилагането на смъртно наказание. Въпреки това
Китай е на върха на класацията на страните, налагащи смъртно наказание с хиляди изпълнени екзекуции на година.
От 1989 г. бяха приети закони, които целят да разширят надзора и които насърчават арестите на произволен принцип, принудителните изчезвания и мъчението.
Според Амнести подтискането на уйгурското и на казахското малцинство е особено очевадно. Един милион представители на тези малцинства са задържани в Синцзян-Уйгурския район, допълва Амнести.
Организацията призовава ЕС да предприеме действия за насърчаване на Пекин да подобри състоянието на човешките права.