Бившият генерален консул в Одрин Георги Димов е останал изненадан от визитата на Бойко Борисов при турския президент Реджеп Ердоган.
"Според мен има две основни направления на тази среща. Първо - подобна визита на друга партия - Мустафа Карадайъ, лидерът на ДПС. И сега идва тази среща. Ако целта на първата среща е била максимално да мобилизира електоратът и нашите изселници, и да се получи подкрепа от Анкара, сега в случая аз гадая. Ще ми бъде любопитно след като излязат резултатите, колко гласа ще получи партията на досегашния министър-председател", коментира той пред "Денят ON AIR".
"Пак от тази гледна точка - досегашният наш министър-председател сега отива в лично качество като лидер на политическа партия и се среща с турския президент, защото Ердоган е и лидер на управляващата партия. Нещо, което го няма никъде по света или го е имало преди 40-50 години", подчерта Димов.
И подчерта:
"Реално България, в някаква степен и в лицето на бившия министър-председател, е единственият приятел на Анкара, с всички останали държави има проблем, дори и със съседните".
Димов припомни как Борисов е твърдял, че е добър международник. Допуска и за това, че може отново лидерът на ГЕРБ да се явява като посредник между Турция и ЕС.
"Веднага след визитата в Анкара говорителят на Ердоган излезе с едни много остри изявления. Основното, което аз извадих от тези изявления е, че в ЕС има държави, които работят срещу Турция, а след тези визити съм сигурен, че това не е моята държава", отбеляза Димов.
Бившият ни генерален консул в Одрин обърна внимание и на темата с по-големия брой избирателни секции в чужбина.
Кадър: Bulgaria on air
"ЕС, като такъв, там няма ограничение за секции по силата на нашия закон. Избирателни секции трябва да се разкриват само на сигурни места, където има дипломатически консулства, но поради този натиск и рекет отстъпихме и разкрихме секции и в училища и т.н. В една такава секция не могат да гласуват повече от 800-900 души. Друг проблем е начинът на кандидатстване, волеизявлението на избирателя да гласува на собствения си език. Друго - тези списъци се изготвят служебно. Зад граница се прави от нашите дипломатически представителства, за съжаление в Турция от над 10 години тези функции са иззети от т. нар. представители на партията на ДПС. Големият проблем е с двойното гражданство. В Турция е забранено, но в България не е", заяви Георги Димов.
Още за срещата Борисов-Ердоган вижте и видеото: