Вълната от разселени в Северозападна Сирия е най-голямата от началото на сирийския конфликт през 2011 г., предаде Франс прес, като се позова на изявление на ООН.
"От 1 декември близо 690 000 души са били принудени да напуснат домовете си в Идлиб и околностите", заяви пред Франс прес Дейвид Суонсън, говорител на Службата на ООН за координиране на хуманитарните въпроси.
"Става дума за най-големия брой разселени за такъв период от началото на сирийската криза преди близо девет години", изтъкна Суонсън.
Причина за разселването е започналата през декември офанзива на силите на сирийския режим и руската авиация срещу джихадистите и бунтовниците в сирийската провинция Идлиб. През последните седмици кореспонденти на Франс прес станаха очевидци на колони от автомобили и микробуси, които превозват цивилни, бягащи от сраженията. Повечето разселени бягат към северните части на Идлиб, които са близо до границата с Турция - зона, където има сравнително по-малко насилие.
"Лагерите за разселени са пренаселени. Голям брой училища и джамии са пълни с разселени семейства", заяви днес Върховният комисариат на ООН за бежанците.
Малко повече от половината територия на провинция Идлиб продължава да е под контрола на джихадистите от "Хаят Тахрир аш Шам" (бившият клон на Ал Каида в Сирия). В Идлиб има представители и на други джихадистки и бунтовнически групировки.
Сирийският конфликт, който започна през март 2011 г., отне живота на над 380 000 души.
Повече от половината от довоенното население на Сирия бе разселено вътре в страната или принудено да избяга в чужбина. Според ООН броят на избягалите в чужбина сирийци е 5,5 милиона души, а на разселените вътре в Сирия - над шест милиона души. Това е най-голямата вълна от разселени в света от времето на Втората световна война, отбелязва Франс прес.