От 1 август светът живее „на кредит“ от планетата Земя. До тази дата човечеството е изразходвало всички ресурси, които планетата може да възобнови за една година.
Тенденцията е критичният ден да е все по-рано всяка година. Само за 10 години той се е преместил 2 месеца по-напред в календара.
За да задоволим световната консумация на ресурси, човечеството има нужда от почти две планети като Земята.
Ядем повече, отколкото Земята може да ни даде. Замърсяваме въздуха по-бързо, отколкото атмосферата може самостоятелно да пречисти. Сечем повече гори, отколкото планината може да възпроизведе. Без промяна на този модел, това е рецепта за край на света такъв, какъвто го познаваме.
„Повредата по екосистемите – горите, реките, океаните – ще бъде такава, че тези материали, от които имаме нужда, няма да ги има. Ще започнат процеси по разрушаване на тези екосистеми”, обяснява Веселина Кавръкова, директор на WWF-България, предава Нова Телевизия.
Всяка година този „кредит” към планетата е по-голям, а „лихвата” – по-безмилостна. Защото учени и експерти са категорични - връзка между изсичането на горите и наводненията има. Защото дъждове винаги е имало, но вече няма достатъчно гора, която да задържи водата. И през реки и дерета тя влиза в домовете на хората.
Бесни порои, жестоки жеги и стихийни урагани. Поглед в близкото бъдеще, ако продължим да грабим планетата със същия темп. Апокалипсисът обаче не е неизбежен. Освен глобалните усилия за намаляване на замърсяването на атмосферата и океаните, всеки от нас може да направи нещо.
„Ако намалим хранителните отпадъци наполовина например, този ден на изчерпване на ресурсите ще се измести поне с 2 месеца”, обяснява Веселина Кавръкова.
И още – пестене на електричество, разумно потребление на водата и разделно събиране на боклука. Всяка малка стъпка ни приближава до онзи баланс, който поддържа живота на Земята.