Разгневени жители на Майот посрещнаха Макрон на острова след опустошителния циклон 

Getty Images/Guliver
share

Разгневени жители на опустошената от циклон френска територия в Индийския океан Майот посрещнаха френския президент Еманюел Макрон при пристигането си там, предаде ДПА, като се позова на телевизия "Евронюз".

"Идвам от град Уангани, нямаме вода, не получаваме никакви стоки", каза на Макрон един от хората, които се бяха събрали. 

Друг жител на Майот попита Макрон дали окаяното положение в Майот се наблюдава и в други френски територии, или само Майот е изоставен.

Макрон пристигна вчера на френската територия и ще бъде там и днес. 

В събота циклонът "Шидо" връхлетя архипелага, като поривите на бурните ветрове достигнаха скорост от над 220 километра в час и нанесоха множество щети. По официални данни повече от 2000 души са ранени, а 31 са загинали. Властите обаче се опасяват, че броят на жертвите ще бъде значително по-голям.

Циклонът над о. Майот: Жертвите може да са хиляди

Майот се намира в Индийския океан, между крайбрежията на югоизточната африканска страна Мозамбик и островната държава Мадагаскар. Около 310 000 души живеят на групата от острови и средата възраст на населението е едва 23 години. 

Макрон заяви във видео в "Екс", че иска да прекара повече време с местните жители и с екипите на службите за справяне с бедствени ситуации и така да засвидетелства уважението си.

По-рано президентът обяви плановете си за възстановяване на Майот. По време на посещението си на архипелага той увери, че ще бъдат предоставени всички средства за това. За тези, които нямат застраховка, Макрон планира да създаде фонд.

Според местния префект Франсоа-Ксавие Биoвил жертвите са няколкостотин. 

Животът на Майот е коренно различен от този на останалите французи, отдалечени на повече от 8000 км. Повече от три четвърти от населението живее под прага на бедността, а доходите на хората са по-малки, отколкото в почти всяка друга територия на Франция.

Икономиката на архипелага, който е колонизиран от Франция в средата на 19 в., е слабо развита и има много безработни, отбелязва БТА.

Водещи новини

Още новини