Спирането на добивите от петролните находища в Либия днес се разраства, тъй като добивите от находището Сарир са почти напълно спрени. Това са обяснили пред Ройтерс двама инженери на петролни съоръжения, запознати със ситуацията.
Правителството, което управлява източната част на Либия, където се намират повечето петролни кладенци, обяви в понеделник, че спира производството и износа от всички, контролирани от него находища.
От находището Сарир са добивани около 209 000 барела на ден, преди производството да бъде намалено, са посочили инженерите. Този ход последва решението на подкрепяната от Запада администрация в западната част на Либия да смени управителя на централната банка.
Вече бяха обявени форсмажорни обстоятелства при износа на петрол от находището Аш Шарара, което има капацитет от 300 000 барела на ден. По-рано през седмицата Ройтерс съобщи за спиране на производството на петрол от находищата Ел Феел, Амал, Нафура и Абу Атифел. През юли Либия, която е член на ОПЕК, произвеждаше общо около 1,18 милиона барела петрол на ден.
Начело на източното правителство в Бенгази е премиерът Осама Хамад, подкрепян от военния командир Халифа Хафтар, а начело на западното в Триполи, което е признато от ООН, е Абдел-Хамид Дбейбе, отбелязва БТА.