В интервю за италианския в. "Кориере дела сера" премиерът на либийското преходно Правителство на националното единство (ПНЕ) Абдел Хамид Дбейба, поел поста през март 2021 г., заяви, че за по-малко от месец е успял да обедини страната до 80 на сто. Думите му станаха един вид сигнал, че е дошло време сериозно да се потърси решение на "проклетите" за либийците военни въпроси, изправяли се неведнъж като непреодолима пречка на пътя към национално помирение.
Дбейба заяви пред италианските журналисти, че усеща в себе си сили, с които да приключи успешно обединяването на страната. За няма и месец, каза той, е създадена единна централна банка вместо двете, работили в Източна и в Западна Либия, а също така различни министерства и ведомства. Ликвидирани са "остатъците" от трите правителства и двата парламента. ПНЕ смята за своя основна задача не толкова да централизира властта, колкото да осигури по-справедливо разпределение на богатите либийски ресурси, информира БТА.
Въпросите около унификацията на гражданските властови институции не предизвикаха особени трудности. Затова пък всичко, свързано с решаване на военни проблеми, на първо място с разпределянето на ключовите длъжности в бъдещата единна армия и Министерството на отбраната, прехвърлянето на бивши милиции в подчинение на единното командване или разпускането им, а после търсенето на работа за бойците, изтеглянето на чуждестранните военни и наемници, също и на цял куп други хора от страната - всичко това става много трудно. Мнозина, които години наред са се гледали през процепа на мерника, все още се смятат за врагове и чакат, често пъти не безпричинно, измама, клопка или дори изстрел в гърба.
В понеделник ръководителят на Президентския съвет (ПС) Мохамед Юнес ал Менфи свика в Триполи съвещание, на което бяха обсъдени най-вече организационни и административни въпроси относно бъдещето на обединената либийска армия - тоест далеч не най-злободневните и остри проблеми. Присъства и генерал Мохамад Али ал Хадад, бивш началник-щаб на "армията" на правителството на Файез ал Сарадж. Мнозина либийски журналисти бяха възмутени от опита му да се представи за действащ началник-щаб на обединената вече армия. Тя се предвижда да включва както части и отряди на бившия министерски кабинет на Ал Сарадж, така и сили от Либийската национална армия (ЛНА) на маршал Халифа Хафтар.
Обединението засега не е станало факт (и още не се знае дали ще стане), тъй че привържениците на Хафтар може да вземат безцеремонността на Ал Хадад за провокация и да провалят или забавят очерталия се мирен процес. Същия ден впрочем Хафтар присъства на учение на 106-а бригада. Това отново потвърждава колко е трудно създаването на обединена армия, но не означава, че командващият ЛНА не признава условията на политическото споразумение от миналата есен.
Не бива обаче да се забравя, че както съобщи в. "Аш Шарк ал Аусат", съгласието на Хафтар с това споразумение буквално е изтръгнато от него - с безпрецедентен натиск от страна на западните сили, на първо място САЩ, които заплашиха да му наложат санкции и да го разследват по обвинение във военни престъпления. Друг немаловажен фактор бе промяната в подхода на Египет към уреждането на либийската криза - по-специално, изглежда, заради нежеланието на Кайро да си разваля отношенията с Вашингтон.
Към днешна дата избраният за нов премиер Дбейба изпълнява длъжността върховен главнокомандващ въоръжените сили, необединени засега. ПС начело с председателя си Ал Менфи изпълнява функциите на министерство на отбраната. Все още обаче не е ясно дали военните лидери от Изтока и от Запада на страната ще склонят гражданските власти най-накрая да контролират изцяло военната организация на страната. Според мнозина експерти, независимо че Хафтар декларира съгласие, той не е готов да се оттегли напълно от командването на създадената от него ЛНА, с чиято помощ е добил влияние. Борбата на военните за ключови позиции в министерството на отбраната може да се проточи и дори да се провали съвсем, както е ставало вече неведнъж в близкото минало.
Неяснотите около по-нататъшното поведение на военните подхранват различни интриги. В Либия плъзнаха слухове, че вождовете на някои източни племена са предложили Халифа Хафтар да бъде сменен с генерал Абдеррезак Назири, началник-щаб на ЛНА от самото й създаване през 2014 г. Смята се, че Назири е подкрепян от председателя на парламента Агила Салех, чиито отношения с Хафтар охладняха доста напоследък. Някои експерти са убедени, че подобна рокада може дори да ускори обединяването на армията. Защото в очите на многото либийски военни в Западна Либия Назири не изглежда толкова отблъскващ като Хафтар.
Още един важен проблем засяга изтеглянето на чуждестранните военни от Либия, най-вече на турските и руските. По време на посещение в Анкара неотдавна премиерът Дбейба прикани Реджеп Тайип Ердоган да изтегли от Либия и турските войници, и лоялните към турците сирийски наемници. Либийският политик не получи пряк отговор с обещание за такава стъпка. Ердоган се ограничи с уверения, че подкрепя новото либийско ръководство. Според някои наблюдатели, дори ако турските войски и наемниците бъдат изтеглени, позициите на Турция в Либия няма да пострадат сериозно.
Триполи и Анкара са свързани, първо, със споразумение за морските граници, което Дбейба смята за полезно и изгодно за страната му, доколкото то отрежда на Либия допълнителни находища на горива. Второ, свързва ги споразумение за военна взаимопомощ. Съдбата на този документ ще бъде решена от парламента. Така заявява новият либийски премиер - въпреки тесните си връзки с турския бизнес, благодарение на които е спечелил огромни пари.