САЩ настояват Турция и Русия да започнат незабавно да изтеглят силите си от Либия, включително военните и наемниците, заяви в ООН временният американски постоянен представител в организацията Ричард Милс, цитиран Франс прес.
"Настояваме всички външни страни, в това число Русия, Турция и Обединените арабски емирства, да зачитат либийския суверенитет и да прекратят незабавно всички военни интервенции в Либия", каза Милс на заседание на Съвета за сигурност на ООН, посветено на Либия.
Тази ясна и твърда позиция на новата американска администрация на Джо Байдън се разграничава от неясната американска политика на Доналд Тръмп спрямо Либия. В даден момент Тръмп изглеждаше дори, че подкрепя силния човек на либийския изток Халифа Хафтар в ущърб на международно признатото Правителство на националното единство, базирано в Триполи.
"В съответствие със споразумението за прекратяване на огъня в Либия от октомври миналата година ние призоваваме Турция и Русия да започнат незабавно изтегляне на техните сили от страната и изтеглянето на чуждите наемници или военни заместители, които те са вербували, финансирали, разположили и подкрепили в Либия", каза Милс.
През декември ООН каза, че около 20 000 са чуждите наемници и военни в Либия, които се сражават на страната на двата противникови лагера. ООН преброи също така 10 военни бази, които са били изцяло или частично заети от чужди сили в страната.
По силата на споразумението между враждуващите страни в Либия чуждите военни и наемници трябваше да са напуснали Либия в три месеца, считано от датата на договорката. Тя беше 23 октомври и следователно крайният срок беше 23 януари. Но той отмина без никакъв признак за изтегляне на наемниците от Либия.
По време на заседанието на Съвета за сигурност на ООН голяма част от членовете му, сред които Индия, Обединеното кралство или Китай, също призоваха за изтеглянето на чуждите военни и наемници от Либия и за спазване на оръжейното ембарго, наложено на страната от 2011 г.