Астрономи: Г-н Мъск, дръпнете се! Пречите ни да видим Вселената!

Getty Images, архив
share

Милиардерът Илон Мъск има слабост към Космоса и всичко, свързано с него. 

Най-известната му космическа компания “Спейс Екс” притежава Старлинк: мрежа от сателити (изкуствени спътници) около Земята. Те подпомагат технологични услуги като бърз интернет дори в труднодостъпни места по света. Справят се доста успешно, поради което Мъск планира да създаде мегасъзвездие и да увеличи бройката им от около 6 хиляди днес до близо 42 хиляди сателита след няколко години, пише knigovishte.bg.

Това може да са добри новини за хората с лоша интернет връзка на отдалечени места. Но много учени и специалисти виждат сериозни проблеми с настъпването на новите сателити.

“Дръпнете се, моля, не виждаме добре!”

Част от критиките идват от астрономи. Според тях хилядите сателити на “Старлинк” “заслепяват” телескопите, които учените използват, за да изследват Космоса. Според Холандския институт по радиоастрономия АСТРОН намесата на второто поколение сателити е 32 пъти по-сериозна от преднишното.

Електромагнитното излъчване от сателитите пречи все повече на астрономическите наблюдения. Проблемът само се влошава, защото всяка седмица в Космоса излитат близо 40 нови сателита на “Старлинк”.

Мъск: Стъпваме на Марс до 2026 г., AI надминава човешкия потенциал до 2028 г.

Директорът на АСТРОН проф. Джесика Демпси споделя с Би Би Си, че ако нещо не се промени (като по-добро покриване на енергийния източник на сателита), скоро “единствените съзвездия, които виждаме, ще са направени от човек”. Много е възможно ти вече да си виждал(а) сателитите с просто око. Те изглеждат като права линия от подравнени светещи точки в нощното небе.

Освен това е и доста опасно. Какво е решението?

Специалисти по безопасност на космическите полети предупреждават, че сателитите на “Старлинк” са водещата заплаха от сблъсък на обекти в земната орбита. Това включва риск от сблъсък с други съоръжения и с отломки от различни обекти, плаващи в Космоса.

Учените не искат да спрат използването на сателити, но държат то да става по разумен начин.

Това означава да се спазват правила и стандарти, съобразени с изследователите и правилата за космическа безопасност. Засега от “Старлинк” не са отговорили официално дали биха направили промени.

Водещи новини

Още новини