Мъск: Стъпваме на Марс до 2026 г., AI надминава човешкия потенциал до 2028 г.

  • 30 октомври 2024 14:26

  • 1160
  • 0
Мъск: Стъпваме на Марс до 2026 г., AI надминава човешкия потенциал до 2028 г.
© Getty Images, архив

По време на разговор с основателя на XPRIZE, Питър Диамандис, Илон МъскИлон Мъск Ѝлон Рийв Мъск (на английски: Elon Reeve Musk, /ˈiːlɒn ˈmʌsk/) е канадско-американски инженер, изобретател, обсъди бъдещето на изкуствения интелект и очаквания график за първите мисии на SpaceX до Марс. Мъск очерта планове за безпилотни и пилотирани мисии, като крайната цел е създаване на устойчива човешка колония.

Последните месеци бяха особено динамични за Мъск и SpaceX. Компанията успя да реализира важен технологичен пробив: успешно приземяване на бустера Super Heavy с "Мехазила" - роботизирани "клечки" за улавяне, вградени в стартовата кула. Този подход намалява разходите за изстрелване и е ключов за целта на Мъск за редовни полети до Марс.

В същото време, компанията Neuralink постигна успех с втори пациент, който използва мозъчен имплант за управление на видео игри и CAD софтуер, а новото подразделение X Ai изгражда суперкомпютърния клъстер Colossus, с рекордни 100,000 графични процесора nVidia H100 за тренировки на езиковия модел Grok.

Мъск се стреми към лидерство в областта на изкуствения интелект, потенциално надминавайки модели като GPT на OpenAI.

Пpeceчнaтa тoчĸa нa бизнeca и тexнoлoгиитe с мeждyнapoднитe oтнoшeния: разговорите между Мъск и Путин пораждат опасения

Мъск обаче се интересува не само от технологиите.

В последно време той показва подкрепа за политическите инициативи на Доналд ТръмпДоналд ТръмпДоналд Тръмп - американски бизнесмен и политик Доналд Тръмп е роден на 14 юни 1946 г. в нюйоркския, като изразява желание за намаляване на правителствените разходи и бюрокрацията в САЩ. Идеите му за "Министерство на ефективността" имат за цел съкращаване на бюджета с близо 2 трилиона долара. По време на разговор с Диамандис в конференцията на Future Investment Initiative в Саудитска Арабия, Мъск направи следните прогнози:

Развитие на изкуствения интелект

Мъск изрази увереност, че AI ще се усъвършенства значително, като ще може да изпълнява всяка човешка задача в рамките на година-две и потенциално ще надмине целия човешки капацитет до 2028 г.

Заплахата от изкуствения интелект и спад в глобалната популация. Мъск предупреди, че AI представлява съществена екзистенциална заплаха с вероятност от 10-20% за негативни последствия. Като по-дългосрочна опасност посочи и спад в раждаемостта, което би довело до значително намаляване на населението в много страни.

Бъдещето на енергията

Според Мъск почти цялата енергия в бъдеще ще се базира на слънчевата енергия, като цивилизацията ще напредне по скалата на Кардашев - индикатор за енергийните възможности на планетарни и звездни цивилизации.

Хуманоидни роботи и бъдеще на изобилие

Мъск прогнозира, че до 2040 г. хуманоидните роботи ще са повече от хората, с ниска цена около 20-25 хиляди долара за бройка. Ако технологиите се развиват положително, това ще доведе до общество на изобилие, където всеки ще има достъп до необходимите стоки и услуги.

Илон Мъск поддържа регулярни контакти с Путин от 2022 г.

Мисии до Марс

Мъск очаква първите безпилотни кораби на SpaceX да достигнат Марс след около две години, с пилотирани мисии преди края на десетилетието. По думите му най-голямата спирачка сега са регулациите в САЩ.

Бъдещето на Tesla и хуманоидния робот Optimus

Производството на хуманоидния робот Optimus се очаква да започне през 2025 г., с масово производство през 2026 г. Мъск вярва, че Optimus ще направи Tesla компания с оценка от 25 трилиона долара, въвеждайки "посткапиталистическа" ера с универсален висок доход.

Мъск е известен със смелите си прогнози, които често имат нереалистични срокове. Освен това той е "цар" на хитрия PR. Проекти, като Starship, се реализират благодарение на подкрепата на НАСА и Пентагона, а предназначението им за пътуване до Марс е "второстепенно". Наскоро Мъск се отказа и от някои свои обещания и прогнози за Tesla - за достъпен модел и напълно безпилотна кола. Въпреки това, много от плановете му са се сбъдвали, макар и след срока, даден за тях. Тук вече летящата и приземяваща се Starship (най-мощната ракета създавана някога) отново е най-доброто доказателство.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
1160 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини