Красиво изрисувана гробница ни пренася във всекидневието на древните египтяни преди 4300 години

Gettyimages
share

Екип на Германския археологически институт в Кайро намери останките от богато украсена древноегипетска гробница с формата на пресечена пирамида (мастаба) в некропола Дахшур, обяви Министерството на туризма и на паметниците на културата на Египет. 

“Откритието разкрива ценна информация за социално-политическата структура на древноегипетското общество”, каза изпълняващият длъжността генерален секретар на Върховния съвет за античните паметници Хишам ал Леити, цитиран от БТА. 

Изследванията показват, че мастабата датира от края на Петата или началото на Шестата династия от Старото царство, посочи ръководителят на експедицията Стефан Зайдълмайер. По думите му гробницата се отличава с възхитителна цветна украса, каквато почти не се среща в Дахшур. 

Древноегипетска гробница на над 3300 години е официално открита след реставрация

Изкусните рисунки изобразяват сцени от всекидневния живот - вършеещи зърно магарета, плаващи по река Нил кораби, оживени пазари, принасяне на дарове. 

Мастабата е част от обширен погребален комплекс, принадлежал на жителите на града на Червената пирамида, която наред с Трапецовидната (Наклонената) пирамида прави Дахшур едно от най-забележителните места в Египет. 

Надписите върху голямата магическа врата в гробницата показват, че собствениците ѝ са мъж на име Сенеб-небеф, който е заемал редица административни длъжности в царския двор, и съпругата му Идут - жрица на Хатор. 

Експедицията на Германския археологически институт прави разкопки в Дахшур от 1976 г., като фокусът на работата ѝ са пирамидите на фараона Снофру и Средното царство. 

Водещи новини

Още новини