Китайски учени разкриват причинно-следствени връзки между човешките микроби и дълголетието

pixabay
share

Китайски учени са изследвали причинно-следствените връзки между човешкия микробиом и дълголетието и са установили, че някои видове микроби са свързани с повишени или понижени шансове за дълголетие, съобщи БТА.

Въпреки че предишни изследвания разкриват връзката между човешкия микробиом, и в частност чревната микробиота, и дълголетието, тяхната причинно-следствена връзка оставаше неясна.

Авторите на настоящото изследване от различни китайски висши учебни заведения са използвали Менделова рандомизация, базирана на проучвания за пълногеномно търсене на асоциации, за да открият причинно-следствените връзки между човешките чревни и орални микроби и дълголетието.

Открит е обещаващ подход за забавяне на стареенето

Изследването, публикувано в списание "Сайънтифик рипортс", установява, че някои защитени от заболяване групи чревни микроби са свързани с повишени шансове за дълголетие. Оказва се също, че други чревни микроби, като патогена на колоректалния рак, са отрицателно свързани с дълголетието.

Изследователите са установили още, че генетично дълголетните индивиди е по-вероятно да имат по-големи количества от определени групи микроби като Prevotella и Paraprevotella и по-малки от видове като Bacteroides и Fusobacterium.

Столетниците генетично имат по-ниско чревно микробно разнообразие, но не се наблюдава разлика в микробите в устната кухина в сравнение с други възрастови групи, според изследването.

Авторите му освен това предполагат, че е необходимо да се контролира преместването на паразитните микроби между различни части на човешкото тяло, за да се подобрят шансовете на хората за дълъг и здравословен живот.  

Водещи новини

Още новини