Учени разгадаха как дървото гинко билоба може да живее повече от 1000 години, съобщи Би Би Си, цитирана от БТА.
Те откриха, че растението създава защитни химически вещества, които спират болестите и вредния ефект на сушата. Освен това, за разлика от други растенията, гените на гинко билоба не са програмирани да отключат безмилостния процес на стареене, когато младостта им отмине.
Гинко може да се открие в паркове и градини по света, но вече е почти изчезващ вид в природата. "При стареенето си дърветата гинко не показват отслабване на способността да се защитават от стреса", казва Ричард Диксън от университета на Северен Тексас, Дентън. Учени от САЩ и Китай са изследвали дървета на възраст от 15 г. до 667 г.
Те установили, че и младите, и старите дървета произвеждат защитни химикали, които отблъскват стреса, предизвикван от патогени или суша. Гинко се защитава чрез антиоксиданти, антимикробни вещества и растителни хормони. Генетичните изследвания пък показали, че гените, свързани със стареенето, не се включват автоматично в определен етап от развитието на дървото, както е при другите растения. Д-р Диксън смята, че и при други вековни дървета като секвоите могат да се открият подобни характеристики.