В американския град Бостън анаконда, която не е имала контакт със самци, роди деца след непорочно зачатие, съобщава в. "Мирър".
Влечугото се казва Ана и било отглеждано в аквариума "Ню Ингланд". Заедно с Ана в експозицията, посветена на амазонската фауна, били изложени и други анаконди, но всички те били от женски пол. Ана родила няколко змийчета, но от тях само 2 оживели, останалите били мъртвородени.
Змията явно е използвала партеногенеза - форма на размножаване , при която женските полови клетки се развиват във възрастен организъм без оплождане. ДНК анализ потвърдил, че точно това се е случило с Ана. Оказало сe, че децата й са нейно генетично копие. Това е вторият случай на партеногенеза при анакондите, станал известен на учените.
Партеногенезата е често срещана при безгръбначните, но доста по-рядко при гръбначни животни. При някои видове се случва инцидентно, но други се размножават изцяло с партегоненеза, което води до видове, съставени изцяло от женски.
Анакондите са неотровни южноамерикански змии. Самките не снасят яйца, а износват плода в продължение на 6-7 месеца. Анакондите раждат между 28 и 48 малки.