Учените от различни космически агенции търсят доказателства за извънземен живот в близкия Космос. Една от надеждите им е планетата Марс.
Червената планета е четвъртата, намираща се най-близо до Слънцето. Големите надежди на учените са да открият на Марс признаци на живот или поне доказателства че е имало такъв в миналото. Става дума за най-прости форми на живот - микроскопични организми като едноклетъчните бактерии.
Преди около две години от НАСА сензационно обявиха, че на повърхността на Марс има течаща вода и това дава надежди, че в нея може да има първичен живот. Това твърдение беше базирано на сателитни снимки, на които се виждат тъмни ивици върху някои склонове. Според учените това вероятно е вода, примесена с различни соли, които и помагат да не замръзне при изключително ниските температури. Подобни плътни потоци от вода със соли се наблюдават и на някои места на Земята. Тази година обаче научен екип оборва това изследване от 2015 г. и смята, че това са просто влажни ивици пясък, но не и течаща вода, съобщава Дарик.
Има много неща, които показват, че Марс е имала поне потенциал за живот в миналото. И ако това се е случило, има възможност за живот, скрит дълбоко под повърхността, смятат учените.